უკრაინა მოსკოვის მიერ "გამარჯვების დღის" ზავის შეთავაზების ფონზე საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტის ინიციატივით გამოდის. ის 6 მაისის ღამეს ამოქმედდება, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, დღეის მდგომარეობით, უკრაინას რუსეთის მიერ გამოცხადებული საომარი მოქმედებების შეწყვეტასთან დაკავშირებით არც ერთი ოფიციალური მოთხოვნა არ მიუღია.
"ჩვენ მივიჩნევთ, რომ ადამიანის სიცოცხლე შეუდარებლად უფრო ღირებულია, ვიდრე ნებისმიერი წლისთავის "აღნიშვნა“. ამასთან დაკავშირებით, ჩვენ ვაცხადებთ ცეცხლის შეწყვეტას 5-6 მაისის ღამის 00:00 საათიდან", - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, რეალისტურია დარჩენილ დროში ცეცხლის შეწყვეტის უზრუნველყოფა.
"დროა, რუსეთის ლიდერებმა რეალური ნაბიჯები გადადგან ომის დასასრულებლად, მით უმეტეს, თუ რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო მიიჩნევს, რომ არ შეუძლია აღლუმის ჩატარება მოსკოვში უკრაინის კეთილი ნების გარეშე“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ვლადიმერ პუტინმა 8-9 მაისს უკრაინაში ცეცხლის შეწყვეტა გამოაცხადა.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს, რომ "თუ კიევის რეჟიმი შეეცდება, განახორციელოს 9 მაისს მოსკოვზე დარტყმის მუქარა, რუსეთის ძალები განახორციელებენ საპასუხო, მასიურ სარაკეტო დარტყმას კიევის ცენტრში".

Zelenskyy says Ukraine to declare ceasefire from 6 May
Ukraine will introduce a ceasefire starting from the night of 5–6 May, President Volodymyr Zelenskyy has said, in response to Moscow’s proposed “Victory Day truce”.
Zelenskyy said the initiative comes amid Russia’s announcement of a temporary halt in hostilities around 8–9 May.
“Human life is infinitely more valuable than any anniversary celebrations. In this regard, we are declaring a ceasefire from 00:00 on the night of 5–6 May,” he said.
He also noted that, as of now, Ukraine has not received any official request from Russia regarding a cessation of hostilities.
Separately, Russian President Vladimir Putin had previously announced a ceasefire in Ukraine for the period of 8–9 May.
Russia’s Defence Ministry, however, warned that if Ukraine attempts to target Moscow during the May 9 commemorations, Russian forces would respond with what it described as a “massive retaliatory missile strike on the centre of Kyiv”.