უკრაინამ და შვედეთმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას შვედური Gripen E გამანადგურებლების შესყიდვის შესახებ. კიევი ასევე მიიღებს აღჭურვილობას და ტექნიკურ მხარდაჭერას, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"შვედეთთან ერთად, ჩვენ ვაგრძელებთ უკრაინის საბრძოლო ავიაციის გაძლიერებას. დღეს ჩვენმა ქვეყნებმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას 16 Gripen E გამანადგურებლის შეძენის შესახებ. მნიშვნელოვანია, რომ თვითმფრინავებს თან ახლავს შესაბამისი აღჭურვილობის, ტექნიკური დახმარებისა და მხარდაჭერის პაკეტი“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, წინასწარი შეთანხმებების თანახმად, უკრაინის საჰაერო ძალები პირველ 16 Gripen C/D თვითმფრინავს 2027 წლის დასაწყისში მიიღებს.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თქმით, უკრაინისა და შვედეთის თავდაცვის სამინისტროების გუნდებმა, შვედეთის თავდაცვის მატერიალური უზრუნველყოფის ადმინისტრაციასთან (FMV) ერთად, ყველა საჭირო მოსამზადებელი სამუშაო ჩაატარეს.
მისივე თქმით, უკრაინასა და შვედეთს საჰაერო თავდაცვის გასაძლიერებლად თანამშრომლობის რამდენიმე სფერო აქვთ: ოპერატიული. პირველი 16 Gripen C/D გამანადგურებლის 2027 წლის დასაწყისში მიღება ხელს შეუწყობს პლატფორმის უფრო სწრაფ ინტეგრაციას, პილოტების და ტექნიკური მომზადების, ინფრასტრუქტურის ადაპტაციისა და საჰაერო ძალების საბრძოლო შესაძლებლობების გაძლიერებას. სტრატეგიული. უკრაინა ევროკავშირის დაფინანსებითა და დიდი ბრიტანეთის მხარდაჭერით 16 Gripen E გამანადგურებელს შეიძენს. ამ გამანადგურებლების მიწოდება 2029 წლის დასაწყისში დაიწყება.
„თვითმფრინავების გარდა, უკრაინა მიიღებს საჭირო აღჭურვილობას, ლოგისტიკურ და ტექნიკურ მხარდაჭერას. უკრაინელი პილოტები და ტექნიკური პერსონალი უკვე გადიან სწავლებას შვედეთში“, - განაცხადა ფედოროვმა.

Ukraine and Sweden have signed an agreement on the acquisition of Swedish Gripen fighter jets, with the first 16 Gripen C/D aircraft expected to enter service with the Ukrainian Air Force in early 2027, President Volodymyr Zelenskyy announced on Tuesday.
"Together with Sweden, we are continuing to strengthen Ukraine's combat aviation. Today, our countries signed an agreement on the acquisition of 16 Gripen E fighter jets. It is important that the aircraft will be accompanied by the necessary equipment, technical assistance and support package," Zelenskyy said.
Ukraine's Defence Minister Mykhailo Fedorov said preparatory work on the programme had been completed jointly by the Ukrainian and Swedish defence ministries and Sweden's Defence Materiel Administration (FMV).
He added that the cooperation includes both immediate and long-term elements. The initial delivery of 16 Gripen C/D aircraft will support pilot and technician training, infrastructure development and the aircraft's integration into the Ukrainian Air Force, while a further 16 Gripen E fighters, financed by the European Union with support from the United Kingdom, are scheduled to begin arriving in early 2029.
The Minister also noted that Ukrainian pilots and technical personnel are already undergoing training in Sweden.