უკრაინაში 203 ძირითადი ობიექტია, რომლებიც რუსული თავდასხმებისგან საჰაერო თავდაცვის სისტემებით უნდა იყოს დაცული, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"ზედმეტი დეტალების გარეშე, რათა მტერი არ მოვამზადო... უკრაინაში 203 ძირითადი ობიექტია, რომლებიც ჩვენი საჰაერო თავდაცვითი სისტემებით უნდა დავიცვათ. არ მინდა ვთქვა, რა გავაკეთეთ ან რამდენი სისტემა გვაქვს. მაგრამ ეს 203-ია“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, კიდევ ბევრი ობიექტია, მაგრამ კონკრეტულად ძირითადებზე საუბრობს - ენერგეტიკისა და გაზის სისტემებზე, წყალმომარაგებაზე და ა.შ.
"ეს სერიოზული გამოწვევაა, მაგრამ დარწმუნებული ვარ, რომ სწორი მიმართულებით მივდივართ. ჩვენმა პარტნიორებმა უფრო მეტად უნდა დაგვიჭირონ მხარი ქმედებებით და ნაკლებად სიტყვებით“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.

There are 203 critical sites in Ukraine that must be protected from Russian attacks by air defence systems, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said on Friday.
“Without going into too much detail, so as not to prepare the enemy… there are 203 key sites in Ukraine that must be defended with our air defence systems. I do not want to specify what has been done or how many systems we have - but it’s 203,” Zelenskyy said.
The President added there were “many more important facilities” across the country, but he was referring specifically to the most critical ones, including energy, gas and water infrastructure.
“This is a serious challenge, but I am confident that we are moving in the right direction. Our partners need to support us more through actions, not just words,” Zelenskyy added.