ზელენსკი - უკრაინის დელეგაცია აშშ-ში სამშვიდობო მოლაპარაკებებისთვის მიემგზავრება, თუმცა არა სრული შემადგენლობით
უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის დასრულების მიზნით სამშვიდობო მოლაპარაკებები უახლოეს დღეებში განახლდება. უკრაინელი ოფიციალური პირები უკვე გაემგზავრნენ შეერთებულ შტატებში, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მან ხაზი გაუსვა შეერთებული შტატებიდან მიღებული სიგნალების მნიშვნელობას, რომ ისინი მზად არიან განაახლონ მუშაობა სხვადასხვა მოლაპარაკებების ფორმატში, რათა ომი დასრულდეს.
ზელენსკის თქმით, მოლაპარაკებებში პაუზის დასრულების დროა. უკრაინული მხარე ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ მოლაპარაკებები შინაარსიანი იყოს.
"უკრაინული გუნდი - კერძოდ, მოლაპარაკებათა ჯგუფის პოლიტიკური ნაწილი, უკვე გზაშია. ამ შაბათს (21 მარტი) ჩვენ ველოდებით შეხვედრას ამერიკის შეერთებულ შტატებში“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
ზელენსკის თქმით, დღეს დეტალურად განიხილა მოლაპარაკების პროცესი ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივან რუსტემ უმეროვთან, უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელ კირილ ბუდანოვთან და რადაში ფრაქცია "ხალხის მსახურის" ლიდერთან დავით არახამიასთან. შეხვედრებში ასევე მონაწილეობას მიიღებს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის პირველი მოადგილე სერგეი კისლიცა.
"ჩვენი პრიორიტეტია, ყველაფერი გავაკეთოთ ღირსეული მშვიდობის უზრუნველსაყოფად. მადლობას ვუხდი ყველას, ვინც ამაში გვეხმარება“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
უკრაინას, რუსეთსა და შეერთებულ შტატებს შორის სამმხრივი მოლაპარაკებების ახალი რაუნდი თავდაპირველად 5-დან 8 მარტამდე აბუ-დაბიში იყო დაგეგმილი, თუმცა ახლო აღმოსავლეთში განვითარებული მოვლენების გამო გადაიდო.
გასულ კვირას უკრაინის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონმა ახალი შეხვედრისთვის მზადყოფნა გამოთქვა, თუმცა მხოლოდ აშშ-ის ტერიტორიაზე. უსაფრთხოებიდან გამომდინარე ამერიკელ ოფიციალურ პირებს ამჟამად ქვეყნის დატოვება ეკრძალებათ.

Zelenskyy: Ukrainian delegation heading to US for peace talks
Volodymyr Zelenskyy has announced that a Ukrainian delegation is travelling to the United States to resume peace negotiations aimed at ending the war with Russia, though not in its full composition.
Zelenskyy said talks are expected to restart in the coming days, with Ukrainian officials already en route to the United States. He stressed the importance of signals received from Washington indicating readiness to re-engage in various negotiation formats to bring the war to an end.
“The time has come to end the pause in negotiations,” Zelenskyy said, adding that Ukraine is doing everything possible to ensure the talks are substantive.
He confirmed the political wing of the Ukrainian negotiating team is already on its way, with a meeting anticipated on Saturday in the United States.
Zelenskyy also revealed he had held detailed discussions on the negotiation process with key officials, including the National Security and Defense Council Secretary Rustem Umerov, the Head of the President’s Office Kyrylo Budanov and Member of Parliament David Arakhamia. The Presidential Office deputy head Serhii Kyslytsya is also expected to take part in the meetings.
“Our priority is to do everything to ensure a dignified peace. I thank everyone who is helping us in this,” Zelenskyy said.
A new round of trilateral talks between Ukraine, Russia and the United States had initially been scheduled for 5–8 March in Abu Dhabi, but was postponed due to developments in the Middle East.
Last week, Zelenskyy noted that Washington had expressed readiness to host a new meeting, but only on US territory, citing security restrictions that currently prevent American officials from travelling abroad.