ზელენსკი - უკრაინის დელეგაციამ იცის, როგორ დაიცვას ჩვენი ქვეყნის ინტერესები და რუსეთის კიდევ ერთი შემოჭრა არ დაუშვას
უკრაინასა და მის პარტნიორებს შორის მშვიდობის მისაღწევად კონსულტაციები გაიმართება. უკრაინის დელეგაციამ იცის, როგორ დაიცვას ჩვენი ქვეყნის ინტერესები და რუსეთის კიდევ ერთი შემოჭრა არ დაუშვას, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"ჩვენმა წარმომადგენლებმა იციან, როგორ დაიცვან უკრაინის ეროვნული ინტერესები და რა არის საჭირო იმისათვის, რომ რუსეთმა მესამე შემოჭრა ვერ განახორციელოს, კიდევ ერთი თავდასხმა უკრაინაზე - ისევე, როგორც მან წარსულში გაიმეორა დანაშაული ჩვენი ხალხისა და სხვა ერების წინააღმდეგ“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მან ხელი მოაწერა დელეგაციის შემადგენლობის შესახებ ბრძანებულებას და დაამტკიცა ყველა შესაბამისი დირექტივა.
მისივე თქმით, განსახილველი საკითხი ბევრად უფრო ფართოა, ვიდრე მხოლოდ კონკრეტული დოკუმენტის კონკრეტული პუნქტები.
"უნდა დავრწმუნდეთ, რომ ევროპასა და მსოფლიოში არსად არსებობს პრინციპი, რომ ხალხისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებს, სახელმწიფოებისა და ხალხის წინააღმდეგ, შეიძლება ჰქონდეს გარკვეული ჯილდო და პატიება. ნამდვილი მშვიდობა ყოველთვის გარანტირებულ უსაფრთხოებასა და სამართლიანობაზეა დაფუძნებული. და ეს გრძნობა მხოლოდ ჩემი არ არის - ვიცი, რომ ეს ჩვენი მილიონობით ადამიანის და მთელ მსოფლიოში ადამიანების უმრავლესობის გრძნობაა", - განაცხადა ზელენსკიმ.
ამ დღეებში ცნობილი გახდა, რომ შეერთებულმა შტატებმა შეიმუშავა ახალი "სამშვიდობო გეგმა" უკრაინაში ომის დასრულების მიზნით. ის 28 პუნქტისგან შედგება, თუმცა საკმაოდ საკამათო კომპონენტებს შეიცავს.
მედიის ცნობით, უკრაინა დონბასიდან უნდა გავიდეს, შეამციროს თავისი სამხედრო ძალები, უარი თქვას შორი მოქმედების იარაღზე და სხვა. სანაცვლოდ, ქვეყანა მიიღებს ნატოს მსგავს უსაფრთხოების გარანტიებს.
როგორც ცნობილია, კიევს ამ გადაწყვეტილებაზე დასათანხმებლად ვადა 27 ნოემბერი აქვს. გუშინ აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ზელენსკი ამ გეგმას უნდა დაეთანხმოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, თუ ის არ მოეწონება, უკრაინას ბრძოლის გაგრძელება მოუწევს.
ამავდროულად, Bloomberg-მა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ზელენსკი ევროპელ ლიდერებთან ერთად ცდილობს აშშ-ის სამშვიდობო გეგმის პუნქტების ისე გადაწერას, რომ ისინი კიევისთვის სამართლიანი გახდეს.
ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა რუსტემ უმეროვმა დღეს განაცხადა, რომ უკრაინელი და აშშ-ის ოფიციალური პირები უახლოეს დღეებში შვეიცარიაში კონსულტაციებს გამართავენ რუსეთთან სამომავლო შეთანხმებასთან დაკავშირებით.

Ukraine and its partners will hold consultations aimed at achieving peace and Ukraine’s delegation is prepared to defend national interests and prevent a new Russian offensive, President Volodymyr Zelenskyy said on Saturday.
“Our representatives know how to protect Ukraine’s national interests and what is required to ensure that Russia cannot carry out a third invasion or launch yet another attack on Ukraine, just as it has repeated crimes against our people and other nations in the past,” Zelenskyy said.
The President noted that he had signed a decree approving the composition of the delegation as well as all relevant directives. He added the agenda goes far beyond the wording of any single document.
“We must ensure that there is no principle anywhere in Europe or in the world that crimes against people and humanity - against states and nations - can bring rewards or forgiveness. True peace is always based on guaranteed security and justice. And this sentiment is not mine alone - I know it is shared by millions of our people and by the majority of people worldwide,” he stated.
Recent reports indicate that the United States has developed a new 28-point “peace plan” aimed at ending the war in Ukraine, though it includes several controversial provisions. According to media, the plan would require Ukraine to withdraw from Donbas, reduce its military forces and abandon long-range weaponry. In exchange, Ukraine would receive security guarantees similar to those of NATO.
Kyiv reportedly has until November 27 to respond. US President Donald Trump said Zelenskyy should accept the plan and that, if Ukraine rejects it, the country will have to continue fighting.
Meanwhile, Bloomberg reported that Zelenskyy, together with European leaders, is working to revise elements of the US plan to make it fair to Kyiv.
National Security and Defence Council Secretary Rustem Umerov said today that Ukrainian and US officials will hold consultations in Switzerland in the coming days regarding a future agreement with Russia.