ზელენსკი - უკრაინისა და აშშ-ის გუნდები ომის დასრულების გეგმის პუნქტებზე იმუშავებენ
დღეს, 20 ნოემბერს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინაში მშვიდობის მიღწევა აშშ-ის არმიის მდივან დენიელ დრისკოლთან განიხილა, მათ ასევე განიხილეს სამშვიდობო გეგმაზე მუშაობა.
"ჩვენ განვიხილეთ ნამდვილი მშვიდობის მიღწევის ვარიანტები, სამუშაო ეტაპები და დიალოგის ფორმატები, ასევე დიპლომატიის ახალი იმპულსი. ჩვენი გუნდები - უკრაინისა და აშშ-ის - ომის დასრულების გეგმის პუნქტებზე იმუშავებენ“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, დრისკოლს ინფორმაცია მიაწოდა რუსეთის მიერ ტერნოპილზე 2025 წელს წარმოებული Х-101 რაკეტით თავდასხმის შესახებ.
"ის შეიცავს 175 უცხოურ კომპონენტს, რომლებიც კვლავ მიეწოდება რუსეთს სანქციების გვერდის ავლით. ჩვენ ვიმედოვნებთ შეერთებული შტატების დახმარებას ყველა ასეთი სქემის შეზღუდვაში“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
როგორც უკრაინის პრეზიდენტმა აღნიშნა, მან ამერიკელ მინისტრს მიაწოდა ინფორმაცია კრიტიკული კომპონენტების მწარმოებელი კომპანიების, ასევე ნაწილების წარმოშობის ქვეყნების შესახებ.
"მშვიდობაა საჭირო და ჩვენ ვაფასებთ პრეზიდენტ ტრამპისა და მისი გუნდის ძალისხმევას ევროპაში უსაფრთხოების აღსადგენად. უკრაინა იცავს სიცოცხლეს და დამოუკიდებლობას ჩვენი ხალხის გამბედაობის, სახელმწიფოში ჩვენი ერთიანობისა და ჩვენი პარტნიორების დახმარების წყალობით“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
19 ნოემბერს მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ აშშ, რუსი ოფიციალური პირების მონაწილეობით, ამზადებდა უკრაინისთვის სამშვიდობო გეგმას. ის შეიმუშავეს აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალურმა წარმომადგენელმა სტივ უიტკოფმა და პუტინის წარმომადგენელმა კირილ დმიტრიევმა.
დასავლურმა მედიამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ გეგმა ასახავს მოსკოვის ულტიმატუმებს უკრაინისთვის. ეს მოიცავს მათ შორის, რუსეთის სრულ კონტროლს დონბასზე და უკრაინის არმიის შემცირებას.
დღეს, 20 ნოემბერს, სამშვიდობო გეგმა ოფიციალურად გადაეცა ვოლოდიმირ ზელენსკის. პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინა მხარს დაუჭერს მშვიდობისთვის მნიშვნელოვან წინადადებებს.

Zelenskyy: Ukrainian and US teams to work on points of plan to end war
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Thursday said that Kyiv and Washington would jointly work on detailed points of a plan aimed at ending Russia’s war in Ukraine.
The announcement followed his meeting with US Secretary of the Army Daniel Driscoll earlier the day, during which the sides discussed pathways to achieving peace and advancing a diplomatic roadmap.
“We discussed options for achieving real peace, work stages and dialogue formats, as well as a new diplomatic impulse. Our teams, Ukrainian and American, will work on the points of the plan to end the war,” Zelenskyy said.
The President added he briefed Driscoll on Russia’s recent strike on Ternopil using an Х-101 missile in 2025, noting the weapon contained 175 foreign components delivered to Russia through sanctions evasion. Zelenskyy said Kyiv hoped for US assistance in disrupting these supply schemes and provided information on the manufacturing companies behind key components, along with their countries of origin.
“Peace is necessary and we appreciate the efforts of President Trump and his team to restore security in Europe. Ukraine defends life and independence thanks to the courage of our people, national unity and support from our partners,” Zelenskyy stated.
Media reports on Wednesday revealed that the United States, in coordination with Russian officials, has been preparing a peace plan for Ukraine. The proposal was reportedly developed by US President’s special envoy Steve Witkoff and Vladimir Putin’s representative Kirill Dmitriev and includes demands aligned with Moscow's positions, such as full Russian control over Donbas and a reduction of Ukraine’s armed forces.
The plan was formally delivered to Zelenskyy earlier today. The President’s Office highlighted that Ukraine would consider proposals that were “significant for achieving peace”.