ზელენსკიმ საუდის არაბეთში ვიზიტი გადადო
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ საუდის არაბეთში ვიზიტის გადადება გადაწყვიტა. მას არ სურს რაიმე “დამთხვევები“ რუსეთისა და ამერიკელი ოფიციალური პირების დღევანდელი შეხვედრის შემდეგ, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეპ თაიფ ერდოღანთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
ზელენსკის ჰკითხეს, გამართავს თუ არა ის შეხვედრებს ამერიკელ ოფიციალურ პირებთან საუდის არაბეთში ხვალ, 19 თებერვალს, რადგან ისინი იქ რჩებიან რუსებთან მოლაპარაკებების შემდეგ.
უკრაინის სახელმწიფოს მეთაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინა არ იყო მიწვეული საუდის არაბეთში რუსი და ამერიკელი ოფიციალური პირების შეხვედრაზე. ვაშინგტონისა და მოსკოვის ასეთი გეგმები კიევისთვის მოულოდნელი იყო.
“არ ვიცი, ვინ დარჩება იქ, ვინ წავა. არ მაინტერესებს. მაინტერესებს, რომ ჩვენმა პარტნიორებმა რაღაც ზედმეტი არ იფიქრონ ჩვენზე. არ მინდა რაიმე დამთხვევა და ამიტომ არ წავალ საუდის არაბეთში (ხვალ)”, – განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ზელენსკის თქმით, უკრაინა ამ საკითხზე უკვე დაუკავშირდა საუდის არაბეთის პარტნიორებს და გადაწყდა, რომ ვიზიტი 10 მარტისთვის გადაიდო.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has decided to postpone his visit to Saudi Arabia, stating that he does not want any “coincidences” following today’s meeting between Russian and American officials. Zelenskyy made the announcement during a press conference alongside Turkish President Recep Tayyip Erdoğan.
When asked whether he would meet with US officials in Saudi Arabia on February 19, given that they remain there after talks with Russian representatives, Zelenskyy emphasized that Ukraine was not invited to the meeting between Russian and American officials. He added that Kyiv was caught off guard by Washington and Moscow’s discussions.
“I don’t know who will stay there or who will leave. I don’t care. What matters to me is that our partners do not overthink anything about us. I don’t want any coincidences, and that’s why I will not go to Saudi Arabia tomorrow,” Zelenskyy said.
He confirmed that Ukraine has already communicated with its Saudi partners and agreed to reschedule the visit for March 10.