ზელენსკი - უკრაინელმა სამხედროებმა ბრწყინვალედ ჩამოაგდეს რუსული თვითმფრინავი საზღვაო დრონით, არის კიდევ ერთი
დღეს, უკრაინელმა სამხედროებმა "ბრწყინვალედ“ ჩამოაგდეს რუსული სამხედრო თვითმფრინავი საზღვაო დრონით და კიდევ ერთი გაანადგურეს ოკუპირებულ ყირიმზე დარტყმებით, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"რუსული სამხედრო თვითმფრინავების ჩვენი საზღვაო დრონიდან განადგურება ბრწყინვალე იყო - უკრაინული შესაძლებლობების დასტური. ჩვენმა არმიამ ყირიმში სამხედრო ობიექტებზე ოპერაცია ძალიან ზუსტად ჩაატარა: მინუს ერთით მეტი, მეორე რუსული თვითმფრინავი 24 საათში“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ზელენსკის თქმით, ოკუპირებულ ყირიმზე უკრაინის მიერ განხორციელებული დარტყმების შედეგად რუსული სამხედრო საწყობებიც განადგურდა.
"მადლობელი ვარ ჩვენი ბიჭების, რომლებიც ზრდიან უკრაინის შორ მანძილზე მოქმედების შესაძლებლობებს - როგორც ცაში, ასევე ზღვაში... ყველას, ვინც მუშაობს იმისთვის, რომ უკრაინამ შეძლოს ოკუპანტის წინააღმდეგ ბრძოლა, ყველას, ვინც ავითარებს და ახორციელებს ახალ ტექნოლოგიურ შესაძლებლობებს უკრაინისთვის - მადლობელი ვარ ყველასი“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
დღეს ცნობილი გახდა, რომ უკრაინელმა დაზვერვის თანამშრომლებმა ნოვოროსიისკთან ახლოს Magura V5 საზღვაო დრონიდან რუსული სუ-30 თვითმფრინავი გაანადგურეს. ეს მსოფლიო ისტორიაში პირველი შემთხვევაა, როდესაც თვითმფრინავი საზღვაო დრონის გამოყენებით განადგურდა.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has praised the Ukrainian military for what he called a "brilliant" operation, confirming that a Russian warplane was destroyed using a naval drone and another aircraft was eliminated in a strike on occupied Crimea.
"The destruction of Russian military aircraft by our naval drone was brilliant—a clear demonstration of Ukrainian capabilities," Zelenskyy said. "Our army conducted a precise operation on military targets in Crimea: one more down, another Russian plane in just 24 hours."
He also confirmed that Ukrainian strikes on occupied Crimea resulted in the destruction of Russian military warehouses.
"I’m grateful to our troops who are expanding Ukraine’s long-range capabilities—both in the air and at sea. Everyone who is working to enable Ukraine to fight back against the occupiers, who is developing and deploying new technological capabilities for our country—I thank each of you," he added.
On Saturday, Ukraine’s GUR military intelligence agency confirmed that a Russian Su-30 fighter jet was destroyed using a missile launched from a seaborne drone, in what it called the world’s first downing of a combat aircraft by a maritime drone.
According to GUR, the operation was carried out by a military intelligence unit known as Group 13 on Friday. The fighter jet was reportedly shot down over waters near Novorossiisk, a major Russian port city on the Black Sea.