20 ივნისის საქმეზე გიორგი გახარიასთვის შეფარდებული პატიმრობა სასამართლომ ძალაში დატოვა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 20 ივნისის საქმეზე გიორგი გახარიასთვის შეფარდებული პატიმრობა ძალაში დატოვა.
გადაწყვეტილება მოსამართლე ნატო ხუჯაძემ მიიღო.
პარტიის პრესსამსახურის ინფორმაციით, 8 იანვარს, 20 ივნისის საქმის წინასასამართლო სხდომაზე, პროკურატურის მოთხოვნით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაუშვებელ მტკიცებულებად ცნო გახარიას ადვოკატის მიერ წარდგენილი ბიძინა ივანიშვილის, ირაკლი კობახიძის, მამუკა მდინარაძის, ვახტანგ გომელაურისა და თეა წულუკიანის საჯარო განცხადებები 20 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით, რომლებიც გაკეთებული იყო გიორგი გახარიას გადადგომამდე და რომლებშიც აღნიშნული პირები აქებდნენ/იცავდნენ გახარიას ქმედებებს 20 ივნისის მოვლენებზე.
"სასამართლომ ასევე დაუშვებლად ცნო ბიძინა ივანიშვილის მიერ 2024 წელს გახარიას მიმართ გაკეთებული საჯარო მუქარა. ეს განცხადება გახარიას ადვოკატს წარდგენილი ჰქონდა იმის დასტურად, რომ 20 ივნისის საქმის მიზანი გიორგი გახარიაზე პოლიტიკური შურისძიებაა.
ამ საჯარო განცხადებების გარდა, რომლებიც ცხადყოფს, რომ 20 ივნისის საქმის ერთადერთი მიზანი პოლიტიკური დევნაა, სასამართლომ დაუშვებელ მტკიცებულებად ცნო შინაგან საქმეთა სამინისტროს 21.10.2024 წლის ოფიციალური განცხადებაც, რომლითაც სამინისტრო აცხადებს, რომ სპეციალური პოლიციური საშუალებების ერთდროული/პარალელური გამოყენება (როგორიცაა წყლის ჭავლი და ცრემლსადენი გაზი) არც საქართველოს კანონმდებლობით და არც საერთაშორისო ნორმებით და ხელშეკრულებებით არ არის უკანონო. მიუხედავად ამისა, სპეციალური პოლიციური საშუალებების ერთდროული გამოყენება სწორედ გახარიას წინააღმდეგ წარდგენილი ბრალდების ერთ-ერთ საფუძვლად არის მითითებული", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
გიორგი გახარიას 20 ივნისის საქმეზე ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 25, 117-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „მ“ ქვეპუნქტით და 333-ე მუხლის მე-2 ნაწილით აქვს წარდგენილი, რაც ორ პირზე მეტის მიმართ ჯანმრთელობის განზრახ დაზიანებას და სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის მქონე პირის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას გულისხმობს. აღნიშნული ქმედება სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 13 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.

The court also ruled inadmissible a public threat made by Ivanishvili against Gakharia in 2024, which the defence had submitted as evidence that the June 20 case represented political retaliation
Tbilisi City Court has upheld the detention of former Prime Minister and For Georgia opposition party founder Giorgi Gakharia in connection with the June 20 antigovernmental protest dispersal case. The decision was made by Judge Nato Khujadze.
According to Gakharia’s party press service, during the January 8 pretrial hearing, the court granted the prosecution’s request to rule several pieces of evidence submitted by the defence inadmissible. These included public statements made before Gakharia’s resignation by ruling party founder Bidzina Ivanishvili, Irakli Kobakhidze, Mamuka Mdinaradze, Vakhtang Gomelauri and Thea Tsulukiani, in which they praised or defended Gakharia’s actions during the June 20 events.
The court also ruled inadmissible a public threat made by Ivanishvili against Gakharia in 2024, which the defence had submitted as evidence that the June 20 case represented political retaliation. In addition, the court excluded an official statement issued by the Ministry of Internal Affairs on October 21, 2024, stating that the simultaneous use of special police means - such as water cannons and tear gas - is not illegal under Georgian law or international norms. Despite this, the simultaneous use of such measures forms one of the key grounds for the charges against Gakharia.
Gakharia is charged under Articles 25 and 117(3)(m), and Article 333(2) of the Criminal Code of Georgia, relating to intentional damage to the health of more than two persons and abuse of official authority by a political office holder. The charges carry a possible sentence of up to 13 years in prison.