35 წელი დამოუკიდებლობის აღდგენის რეფერენდუმიდან
1991 წლის 31 მარტს, საქართველოს ეროვნულმა ხელისუფლებამ ზვიად გამსახურდიას ხელმძღვანელობით, ჩაატარა რეფერენდუმი — საერთო-სახალხო კენჭისყრა სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის საკითხზე.
შეკითხვას, “ხართ თუ არა თანახმა, რომ აღდგეს საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა 1918 წლის 26 მაისის აქტის საფუძველზე?” საქართველოს ხმის მიცემის უფლების მქონე მოსახლეობის 98,9%-მა დადებითი პასუხი გასცა.
რეფერენდუმში მონაწილეობა მიიღო სამხრეთ ოსეთის ყოფილი ოლქისა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მოსახლეობამაც. საქართველოს მოსახლეობამ გამოხატა თავისი არჩევანი და 3,672,403 ამომრჩევლიდან 3,295,493 ამომრჩეველმა ხმა მისცა საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენას 1918 წლის 26 მაისის საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტის საფუძველზე. 9 აპრილს უმაღლესი საბჭოს სესიაზე მიიღეს საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი.
1991 წლის 9 აპრილს საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესმა საბჭომ სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა გამოაცხადა.

Georgia marks anniversary of 1991 independence referendum
The referendum saw broad participation across the country, including residents of currently Russian-controlled Abkhazia and Tskhinvali (South Ossetia) regions
On 31 March 1991, Georgia held a nationwide referendum on the restoration of state independence under the leadership of Zviad Gamsakhurdia.
Voters were asked whether they supported the restoration of Georgia’s independence based on the Act of 26 May 1918. According to official results, 98.9% of participants voted in favour.
The referendum saw broad participation across the country, including residents of currently Russian-controlled Abkhazia and Tskhinvali (South Ossetia) regions. Of the 3,672,403 eligible voters, 3,295,493 supported independence.
The outcome paved the way for a formal declaration, and on 9 April 1991, the Supreme Council of Georgia officially proclaimed the restoration of Georgia’s state independence.
The referendum is widely regarded as a defining moment in Georgia’s modern history, marking the country’s transition away from Soviet rule.