4 ოქტომბრის საქმესთან დაკავშირებით სუსმა საქართველოს ძებნილი მოქალაქე დააკავა
4 ოქტომბრის საქმესთან დაკავშირებით, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა საქართველოს ძებნილი მოქალაქე დააკავა, რომელსაც ბრალად ედება 2025 წლის 4 ოქტომბერს დაორგანიზებული ჯგუფური ძალადობისა და პრეზიდენტის სასახლის ხელში ჩაგდების მცდელობის პარალელურად, დივერსიული აქტების მოწყობის მიზნით, დიდი რაოდენობით ცეცხლსასროლი იარაღის, საბრძოლო მასალისა და ასაფეთქებელი საშუალებების შეძენა-შენახვა, - ამის შესახებ სუსის ხელმძღვანელის პირველმა მოადგილემ ლაშა მაღრაძემ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, კომპლექსურად ჩატარებული სპეციალური ღონისძიების შედეგად, რომელიც ბოლო ოთხი დღის განმავლობაში სამსახურის სხვადასხვა სტრუქტურული ერთეულების ჩართულობით მზადდებოდა, საქართველო-სომხეთის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტებს შორის, ნეიტრალურ ზონაში დააკავეს ძებნილი საქართველოს მოქალაქე, რომელსაც ბრალად ედება 2025 წლის 4 ოქტომბერს დაორგანიზებული ჯგუფური ძალადობისა და პრეზიდენტის სასახლის ხელში ჩაგდების მცდელობის პარალელურად, დივერსიული აქტების მოწყობის მიზნით, დიდი რაოდენობით ცეცხლსასროლი იარაღის, საბრძოლო მასალისა და ასაფეთქებელი საშუალებების შეძენა-შენახვა.
შეგახსენებთ, რომ გასული წლის 4 ოქტომბერს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა, თბილისის მახლობლად, ტყის მასივში, სპეციალურ სამალავში აღმოაჩინეს გადამალული ცეცხლსასროლი იარაღი, საბრძოლო მასალა და ასაფეთქებელი ნივთიერებები დეტონატორით.
გამოძიებით დადგენილია, რომ უკრაინაში მოქმედი ერთ-ერთი სამხედრო დანაყოფის ქართველი წარმომადგენლის მითითებით, დაკავებულს შეძენილი ჰქონდა ზემოთ ხსენებული საბრძოლო მასალა, რომლითაც 4 ოქტომბრის არეულობის ორგანიზატორებს, საჭიროების შემთხვევაში, დივერსია უნდა მოეწყოთ.
როგორც გახსოვთ, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლების მიერ გატარებული პრევენციული ღონისძიებების შედეგად, გასული წლის 4 ოქტომბერს ასევე მოხერხდა იმ პირთა წრის განეიტრალებაც, რომლებსაც, სავარაუდოდ, აღნიშნული საბრძოლო მასალა და ასაფეთქებელი ნივთიერებები თბილისის ცენტრში უნდა გადაეტანათ.
დაკავებულს ბრალი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, გასული წლის 6 ოქტომბერს, დაუსწრებლად წარედგინა. მეორე დღეს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ, მის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახედ პატიმრობა გამოიყენა, ხოლო 8 ოქტომბერს პროკურორის დადგენილების საფუძველზე მის მიმართ გამოცხადდა ძებნა.
გარდა აღნიშნული კვალიფიკაციისა, გამოძიება მუშაობს დამატებითი მტკიცებულებების მოპოვებაზე დივერსიული აქტის თუ საზღვრის უკანონო კვეთის მომზადების მიმართულებით. ასევე გამოძიება მუშაობს დაკავებული პირისა და მისთვის დანაშაულებრივი დავალებების მიმცემი პირების კონტაქტების დადგენაზე ბაჩანა ახალაიასთან, პაატა ბურჭულაძესთან და 2025 წლის 4 ოქტომბრის დანაშაულის ორგანიზებაში ჩართულ სხვა პირებთან“, – განაცხადა ლაშა მაღრაძემ.

The State Security Service of Georgia on Friday said it had arrested a wanted Georgian citizen in connection with an investigation into an alleged plot to organise mass violence and seize the presidential palace on 4 October 2025.
Speaking at a briefing, First Deputy Head of the body Lasha Maghradze said the suspect was detained in the neutral zone between Georgian and Armenian border crossing points following a four-day special operation involving several units of the agency.
He said the suspect is accused of acquiring and storing a large quantity of firearms, ammunition and explosive devices allegedly intended for acts of sabotage during the planned unrest and the alleged attempt to seize the presidential palace.
Maghradze said investigators believe the weapons cache, discovered in a concealed location in woodland near the capital city of Tbilisi on 4 October last year, had been procured on the instructions of a Georgian member of a military unit operating in Ukraine.
The State Security Service alleges the weapons and explosives were intended to be used by organisers of the planned unrest if required and said preventive operations carried out on 4 October had also thwarted an alleged attempt to transport the ammunition and explosives into central Tbilisi.
Maghradze said the suspect was charged in absentia on 6 October 2025 under Article 236(3) of Georgia's Criminal Code, which concerns the illegal acquisition and possession of firearms and explosives. A Tbilisi court ordered the suspect's pre-trial detention the following day, and a search warrant was issued on 8 October.
He added that investigators are also seeking additional evidence related to the alleged preparation of acts of sabotage and possible illegal border crossing.
The State Security Service further said it is investigating alleged contacts between the detained suspect, the individuals it claims directed his actions, former Defence Minister Bacho Akhalaia, opera singer and public figure Paata Burchuladze and other individuals whom the agency alleges were involved in organising the events of 4 October 2025.