ადვოკატი - ნინო დათაშვილს დაუყოვნებლივ სჭირდება ორი ოპერაცია იმისთვის, რომ მან შეძლოს გადაადგილება თავისუფლად
ამ დროისთვის ნინო დათაშვილს დაუყოვნებლივ სჭირდება ორი ოპერაცია იმისთვის, რომ მან შეძლოს გადაადგილება თავისუფლად, - ამის შესახებ სამოქალაქო აქტივისტის და პედაგოგის ნინო დათაშვილის ადვოკატმა თამარ გაბოძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ძლიერი ტკივილების მქონე ადამიანის ციხეში ყოფნა წამების ტოლფასია.
"ნინო დათაშვილი, როგორც იცით, იმყოფება პატიმრობაში. მტკიცებულებებითაა დადასტურებული, რომ მასზე ძალადობენ მანდატურის თანამშრომლები და მაშინ, როდესაც ჩვენ ვუთითებდით, რომ ნინოს ხერხემლის ოპერაციიდან და მეორე ოპერაციის საჭიროებიდან გამომდინარე, დამძიმდებოდა მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა, რადგან ციხე არ არის ის ადგილი, სადაც ადამიანები შეიძლება უკეთ გახდნენ.
ამ დროისთვის ნინოს დაუყოვნებლივ სჭირდება ორი ოპერაცია იმისთვის, რომ მან შეძლოს გადაადგილება თავისუფლად, რადგან ამ დაავადებიდან გამომდინარე, მას უჭირს გადაადგილება, გამოცლილი აქვს ძალა, მუდმივი ტკივილები აქვს და ადამიანი ამყოფო მუდმივი ტკივილების ქვეშ საპატიმროში, ეს გათანაბრებულია წამებასთან და არასათანადო მოპყრობასთან", - განაცხადა თამარ გაბოძემ.
ნინო დათაშვილი 9 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლოში მომხდარი ფაქტის გამო, 20 ივნისს დააკავეს. მას სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე სეკუნდა მუხლის მე-3 ნაწილით აქვს ბრალი წარდგენილი, რაც საჯარო მოსამსახურეზე თავდასხმას მის მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს გულისხმობს. აღნიშნული კი ჯარიმას, ან თავისუფლების 4-დან 7 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.

Gabodze called for immediate action to ensure Datashvili receives the necessary medical care outside the penitentiary system
A lawyer for Georgian civil activist and educator Nino Datashvili has warned that her continued detention without urgent medical intervention amounts to inhumane treatment.
Speaking to reporters on Tuesday, attorney Tamar Gabodze said Datashvili requires two immediate surgeries to be able to move freely. She added that her client suffered from constant severe pain, significant mobility limitations, and a loss of physical strength.
“Keeping a person in prison while they endure continuous pain is equivalent to torture and degrading treatment,” Gabodze stated. She said evidence had confirmed that Datashvili was subjected to violence by school resource officers and stressed that imprisonment is worsening her post-surgery recovery needs.
Datashvili was arrested on 20 June in connection with an incident that occurred at Tbilisi City Court on 9 June. She has been charged under Article 353², Part 3 of the Criminal Code, which relates to assaulting a public official during the performance of their duties. The charge carries a penalty ranging from a fine to four to seven years in prison.
Gabodze called for immediate action to ensure Datashvili receives the necessary medical care outside the penitentiary system.