ადვოკატი - რომეო მიქაუტაძე თანახმაა, გააფორმოს საპროცესო შეთანხმება, თუ იქნება მისაღები პირობები, ამ ეტაპზე არანაირი პირობა არ შემოუთავაზებიათ
ბატონი მიქაუტაძე თანახმაა, გააფორმოს საპროცესო შეთანხმება, თუ იქნება მისაღები პირობები. ამ ეტაპზე არანაირი პირობა არ შემოუთავაზებიათ, - ამის შესახებ რომეო მიქაუტაძის ადვოკატმა ბექა ნემსიწვერიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, რომეო მიქაუტაძემ მიმართა განცხადებით პროკურატურას, თუმცა ჯერ  პასუხი არ მიუღიათ.
"ვითხოვთ იმავეს, რასაც ვითხოვდით პირველ ინსტანციაში - სრულად გამართლებას, რაც შეეხება ვადებს, გაურკვეველია.
ბატონი მიქაუტაძე თანახმაა, გააფორმოს საპროცესო შეთანხმება, თუ იქნება მისაღები პირობები. ამ ეტაპზე არანაირი პირობა არ შემოუთავაზებიათ. ყველასთვის ყველაზე მისაღები პირობა გათავისუფლებაა, თუმცა ამაზე არ ყოფილა ჯერ საუბარი, ვინაიდან, აქამდე არც მისულა საქმე. ბატონმა რომეომ მიმართა განცხადებით პროკურატურას, ჯერ  პასუხი არ მიგვიღია.
ჩვენ არ ვიცით, რა გეგმები აქვს პროკურატურას", - განაცხადა ბექა ნემსიწვერიძემ.
ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრის ყოფილი პირველი მოადგილე 2025 წლის 20 ივნისს დააკავეს. თბილისის საქალაქო სასამართლომ რომეო მიქაუტაძეს ათი წლით პატიმრობა მიუსაჯა. ამასთან, სახელმწიფო სამსახურში თანამდებობის დაკავება აეკრძალა ორი წლის ვადით.

Former First Deputy Economy Minister Romeo Mikautadze is willing to enter into a plea agreement if acceptable terms are offered by prosecutors, his lawyer said on Tuesday.
Speaking to reporters, defence lawyer Beka Nemsitsveridze said no conditions for a potential agreement had been proposed by the Prosecutor's Office so far.
"Mikautadze is ready to sign a plea agreement if acceptable terms are offered. At this stage, no conditions have been proposed," Nemsitsveridze said.
The lawyer added that Mikautadze had submitted a request to the Prosecutor's Office but had not yet received a response.
According to the defence, the primary objective remains the complete acquittal of the former official, the same position maintained during proceedings in the court of first instance.
Nemsitsveridze said it remained unclear how prosecutors intended to proceed and that there had been no discussions regarding specific terms of a possible agreement.
Mikautadze was arrested on 20 June 2025. He was later sentenced by Tbilisi City Court to 10 years in prison and banned from holding public office for two years following the completion of his sentence.