ალეკო ელისაშვილი - 15 წელი ციხეში ისე უნდა გამიშვათ, ჩანაწერი გაქვთ და ჩანაწერი არ უნდა ამოიღოთ? შეგრცხვეთ მაინც რაღაცის
მე-19 საუკუნის სასამართლოა? კარგი რა, რანაირ ქვეყანას აშენებთ, უხერხულობას არ გიქმნით?, - ამის შესახებ "მოქალაქეების" ლიდერმა ალეკო ელისაშვილმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა.
მან მოწმე პოლიციელს მიმართა, რომ იმ დანაშაულს, რაც მის წინაშე აქვთ ჩადენილი, ხანდაზმულობა არ აქვს და ნებისმიერ დროს შეიძლება მოეთხოვოს პასუხი.
"15 წელი ციხეში ისე უნდა გამიშვათ, ჩანაწერი გაქვთ და ჩანაწერი არ უნდა ამოიღოთ? შეგრცხვეთ მაინც რაღაცის. ახლა რომ ამოიღოთ რა პრობლემაა? მე-19 საუკუნის სასამართლოა? კარგი რა, რანაირ ქვეყანას აშენებთ, უხერხულობას არ გიქმნით?
მსგავს დანაშაულებს რომ ხანდაზმულობა არ აქვთ, თუ იცით? წამებას რომ ხანდაზმულობა არ აქვს, იცით? 30 წლის მერეც რომ შესაძლებელია, რომ გამოიძიონ ეს საქმე და პასუხი აგოს იმან, ვინც ეს ჩაიდინა, იცით? ხელბორკილებდადებულ ადამიანს რომ ურტყამენ, იცი, რომ ამ დანაშაულს ხანდაზმულობა არ აქვს? იცით რომ რაც აქ ხდება, ამისთვის მოგეთხოვებათ?", - განაცხადა ალეკო ელისაშვილმა.
ალეკო ელისაშვილი 2025 წლის 29 ნოემბერს დააკავეს. მას გამოძიება ტერორისტული აქტის ჩადენის მცდელობას ედავება. გამოძიების ინფორმაციით, ელისაშვილმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს კანცელარიის შენობის დაწვა სცადა. ასევე, სცემა მანდატურს, დაკავების პროცესში კი წინააღმდეგობას უწევდა მანდატურებს და ცდილობდა იარაღის ამოღებას. ელისაშვილს ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში 10-დან 15 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.

Opposition politician Aleko Elisashvili on Monday criticised the court during a hearing on Monday, questioning the handling of evidence and accusing authorities of ignoring allegations of abuse.
Addressing a police witness during the proceedings, Elisashvili argued that crimes involving torture do not expire under statutes of limitation and said those responsible could still face accountability years later.
"Is this a 19th-century court?" he said. "What kind of country are you building? Doesn't this make you uncomfortable?"
Elisashvili also questioned why video recordings that he says are relevant to the case had not been presented in court, arguing that such evidence should be examined before any verdict is reached.
The politician was arrested on 29 November 2025 and faces charges including the attempted commission of a terrorist act.
According to investigators, Elisashvili attempted to set fire to the administrative offices of the Tbilisi City Court, assaulted a court bailiff and resisted officials during his detention while allegedly attempting to seize a weapon.