ალეკო ელისაშვილი - თუ ტერორიზმი მოხდა და სასამართლო გადაიბუგა, რა გაძინებთ 8 თვე სახლში? შეკერვაც არ იცით საქმის, ეს რა უბედურებაა?
მე თვითონ მრცხვენია ისეთი რაღაცით ვარ დაჭერილი, ერთი ძაღლით და რაღაც კადრით. თუ ტერორიზმი მოხდა და სასამართლო გადაიბუგა, რა გაძინებთ 8 თვე სახლში? - ამის პარტია "მოქალაქეების" ლიდერმა ალეკო ელისაშვილმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა.
მისივე თქმით, მის წინააღმდეგ საქმეში მტკიცებულებები ნულია.
"მე რომ ის გამეკეთებინა, ვიტყოდი, მე გავაკეთე-თქო, მაგრამ არ გამიკეთებია და რადგან პაპუაშვილს და კობახიძეს გაუხარდება, ვერ დავიბრალებ იმას, რაც არ გამიკეთებია და ვერც იმას, რასაც ის რომელიღაც გამომძიებელი მაბრალებს, რომელიც 10 თვე საქმეს ვერ ხსნიდა.
მტკიცებულებებზე მინდა ვთქვა, 15-წლიანი მუხლი მაქვს და მისაზღვრავთ, რა ვთქვა და რა არა? რადგან ტერორიზმის მუხლით დამიჭირეს, გაიხედეს-გამოიხედეს, გაუხსნელი საქმე ედოთ, 10 თვე ქონების დაზიანებით მიმდინარეობდა გამოძიება, რახან მე, გვარად ელისაშვილი დაჭერილი ვიყავი ტერორიზმის მუხლით, გამომძიებლების გამაოგნებელი არაპროფესიონალიზმის და პოლიტიკური დაკვეთის გამო, ქონების დაზიანების გაუხსნელი მუხლი გადააკვალიფიცირეს ტერორიზმის მუხლით და მე წარმიდგინეს. მტკიცებულებები ნულია, სადღაც, ქუჩაში იპოვეს ძაღლი, შეიძლება, არც იპოვეს ის ძაღლი, ის ძაღლი მადებს ხელს, გინდა თუ არა, მე ვიყავი.
მე თვითონ მრცხვენია ისეთი რაღაცით ვარ დაჭერილი, ერთი ძაღლით და რაღაც კადრით. თუ ტერორიზმი მოხდა და სასამართლო გადაიბუგა, რა გაძინებთ 8 თვე სახლში? შეკერვაც არ იცით საქმის, ეს რა უბედურებაა?“,  - განაცხადა ალეკო ელისაშვილმა.
ალეკო ელისაშვილი 2025 წლის 29 ნოემბერს დააკავეს. მას გამოძიება ტერორისტული აქტის ჩადენის მცდელობას ედავება. გამოძიების ინფორმაციით, ელისაშვილმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს კანცელარიის შენობის დაწვა სცადა. ასევე, სცემა მანდატურს, დაკავების პროცესში კი წინააღმდეგობას უწევდა მანდატურებს და ცდილობდა იარაღის ამოღებას. ელისაშვილს ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში 10-დან 15 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.

Aleko Elisashvili, the leader of the Citizens party, has rejected terrorism-related charges against him during a court hearing on Monday, describing the case as politically motivated and lacking evidence.
Speaking in court, Elisashvili said he was “ashamed” of the accusations brought against him and claimed investigators had failed to produce credible proof.
“The evidence is zero,” he said. “I am embarrassed that I have been arrested over something involving one dog and some footage.”
Elisashvili argued that if he had committed the alleged offence, he would admit it openly, but insisted he could not confess to actions he did not commit simply to satisfy political opponents, including Parliament Speaker Shalva Papuashvili and Prime Minister Irakli Kobakhidze.
He also accused investigators of incompetence and claimed the case had initially been investigated as property damage before later being reclassified as terrorism.
“If terrorism happened and the court building was burned down, how could you stay at home for eight months?” he asked during the hearing.
Elisashvili was arrested on 29 November 2025. Prosecutors accuse him of attempting to commit a terrorist act by trying to set fire to the administrative building of Tbilisi City Court.
According to the investigation, he also assaulted a court bailiff and resisted officers during his arrest while allegedly attempting to seize a weapon. If convicted, Elisashvili could face between 10 and 15 years in prison.