არჩილ ჩოფიკაშვილი - მიზანი იყო პირადი შურისძიება, ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის განეიტრალება და რუსეთის წინააღმდეგ უკრაინის ომში დახმარებისთვის შურისძიება
მიზანი იყო პირადი შურისძიება და ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის განეიტრალება და რუსეთის წინააღმდეგ უკრაინის ომში დახმარებისათვის შურისძიება, - ამის შესახებ "მოქალაქეების" ლიდერის ალეკო ელისაშვილის ადვოკატმა არჩილ ჩოფიკაშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ალეკო ელისაშვილის წინააღმდეგ ე.წ. ძაღლების საქმეში არანაირი მტკიცებულება არ არსებობს და ამ მიზნით შეჩერდა საქმის მოკვლევა სასამართლოსგან და პროკურატურისგან.
"ჩვენი პოზიციაა, რომ ალეკო ელისაშვილი არის უკანონო პატიმარი და მისი მსჯავრდება მოხდა გაზვიადებული ბრალდებით და ხელოვნურად გაზრდილი ბრალდებით. მას იცით, რომ მიესაჯა 13 წელი მაშინ, როდესაც კანონი 10 წლიდან ითვალისწინებდა პატიმრობის შეფარდებას. ესეც ერთ-ერთი გარემოებაა იმისა, რაც მიანიშნებს, რომ ალეკო ელისაშვილი არ არის ჩვეულებრივი პატიმარი და სამართლებრივი საფუძვლებით არ ზის ციხეში, მისი ბრალდება გაზრდილია ხელოვნურად - მსუბუქი დანაშაული გადაიქცა უმძიმეს ტერორისტულ საქმედ.
მეორე - ე.წ. ძაღლების საქმე 4 მაისის, სადაც მხოლოდ და მხოლოდ არსებობს წყალქვეშ ამოღებული სუნის ნიმუშები და ათი თვის შემდეგაა უცნობი ძაღლების მიერ ამოცნობის საქმე, აღნიშნული საქმის განხილვა შეჩერდა და უცნობია, როდის აპირებენ საქმის განახლებას. ეს გარემოებაც მიანიშნებს იმაზე, რომ ის არ არის ჩვეულებრივი პატიმარი. ეს მიანიშნებს იმას, რომ მიზანი იყო პირადი შურისძიება და ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის განეიტრალება და რუსეთის წინააღმდეგ უკრაინის ომში დახმარებისათვის შურისძიება. იცით, რომ მას 6 წელი აქვს მისჯილი რუსული სასამართლოს მიერ", - განაცხადა არჩილ ჩოფიკაშვილმა.

Conviction was driven by ‘personal revenge’, political motives, opposition leader Elisashvili’s lawyer
Lawyer Archil Chophikashvili has claimed that the conviction of Citizens party leader Aleko Elisashvili was politically motivated, alleging that the case was driven by personal revenge and an effort to neutralise an opposition politician.
“Our position is that Elisashvili is an unlawful prisoner. He was convicted on exaggerated and artificially inflated charges,” Chophikashvili said.
He argued that a lesser offence had been reclassified as a terrorism case and noted that Elisashvili had been sentenced to 13 years in prison, despite the law providing for a minimum sentence of 10 years.
Chophikashvili also criticised the handling of a separate investigation, known as the “dogs case”, saying it relied solely on scent samples recovered underwater and identifications allegedly made by police dogs 10 months later.
He said proceedings in that case had been suspended and accused the authorities of failing to pursue it further.
“The aim was personal revenge, the neutralisation of an opposition politician, and retaliation for his assistance to Ukraine in its war against Russia,” Chophikashvili said.