არჩილ გორდულაძე – 9 აპრილის მემორიალის ოკუპაცია მოახდინეს გარედან დაფინანსებულმა ადამიანებმა, რომლებსაც წინ მიუძღოდა რუსი ბანი, პაატა ბურჭულაძის სახით
1186
9 აპრილი არის, როგორც ტრაგედიის, ასევე,  ჩვენი ქვეყნის, ქართველი ხალხის სიმბოლო. დღე, როდესაც ქართველმა ხალხმა 36 წლის წინ განაცხადა, რომ არ სურდა უცხოეთიდან, უცხოური ძალისგან  მიიღოს დავალება და მართული იყოს. დღეს, 36 წლის შემდეგაც საქართველოს უწევს, რომ თავისი სუვერენიტეტის გასაძლიერებლად იბრძოლოს, – ამის შესახებ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ არჩილ გორდულაძემ განაცხადა.
არჩილ გორდულაძე მიმართავს ქუჩაში მდგომ ხალხს, რომ კიდევ ერთხელ დაფიქრდნენ რა თუ დავალებას ასრულებენ, დაფიქრდნენ, თუ ვის წისქვილზე ასხამენ წყალს, რომ 9 აპრილის არის ქართველი ხალხის დღე და 9 აპრილი არ ეკუთვნის უცხოეთიდან და უცხოური ძალებისგან დაფინანსებულ ადამიანებს.
“დღეს ჩვენ ვხედავთ და ვხედავდით, რომ 9 აპრილის მემორიალის ოკუპაცია მოახდინეს გარედან დაფინანსებულმა ადამიანებმა, რომლებსაც წინ მიუძღოდა რუსი ბანი, პაატა ბურჭულაძის სახით და ადამიანები, რომლებიც “ებრძვიან” რუსეთს მათ ხელმძღვანელობს რუსი ბანი. გაიაზრონ ამ ადამიანებმა, რომლებიც ახლა აქ დგანან, რომლებიც სამწუხაროდ, დავალებას ასრულებენ, სამწუხაროდ, რიგი ადამიანები შეცდომაში რომ არიან შეყვანილები და კორიდორს რომ უხსნიან უცხო ქვეყნის დიპლომატებს, მათ წარმომადგენლებს, მაგრამ ქართველ ხალხს არ აძლევენ საშუალებას, რომ 9 აპრილის მემორიალზე დაღუპული გმირების სულებს პატივი მიაგონ.  ეს არის კატასტროფული მოცემულობა, როდესაც ადამიანებს აქვთ სურვილი გარედან მიღებული დავალებების შესაბამისად პროვოკაციები მოაწყონ ჩვენს ქვეყანაში, რასაც რა თქმა უნდა არ დავუშვებთ და იოტისოდენა საბაბსაც არ მივცემთ არავის, რომ ჩვენი ქვეყანა ქართველ ხალხთა შორის დაპირისპირების პოლიგონად გადააქციოს. წარმოუდგენელია ასეთი რამ, ადამიანებს კიდევ ერთხელ მოვუწოდებ, რომ დაფიქრდნენ რა დავალებას ასრულებენ, დაფიქრდნენ ვის წისქვილზე ასხამენ წყალს, დაფიქრდნენ რა სიმბოლოს იყენებენ საკუთარი მერკანტილური მიზნების მისაღწევად, 9 აპრილის არის ქართველი ხალხის დღე და 9 აპრილი არ ეკუთვნის უცხოეთიდან და უცხოური ძალებისგან დაფინანსებულ ადამიანებს და მით უმეტეს ასეთ ძალებს“, – განაცხადა არჩილ გორდულაძემ.

A senior member of Georgia’s ruling party has accused “foreign-financed groups” of attempting to hijack the symbolism of April 9, a day commemorating the deadly Soviet crackdown on peaceful demonstrators in 1989 and a key milestone in the country’s struggle for independence.
Speaking on Wednesday, Archil Gorduladze, Chairman of the Parliamentary Committee on Legal Affairs, said April 9 marked the moment when the Georgian people declared they no longer wanted to be ruled from abroad. “Today, after 36 years, Georgia still has to fight to strengthen its sovereignty,” he said.
Gorduladze issued a warning to protesters gathered near the April 9 Memorial in central Tbilisi, claiming some were acting under the influence of foreign powers. “April 9 does not belong to people financed from abroad,” he said. “It belongs to the Georgian people.”
He singled out opera singer and opposition figure Paata Burchuladze, alleging he and others were “led by the Russian government,” despite their public stance against Moscow. According to Gorduladze, such figures were not allowing citizens to properly honour the memory of those killed in 1989.
“This is a catastrophic situation,” he said. “A number of people are misled and are opening a corridor for foreign diplomats and their representatives, while preventing the Georgian people from paying tribute to the fallen heroes.”
The MP further suggested that provocations were being planned to destabilise the country, warning that Georgia would not allow itself to become a “battlefield for confrontation between the Georgian people.”