არჩილ გორდულაძე - ეს არის სისტემის ხელში ჩაგდების მცდელობა და ასეთ აბსურდულ მოთხოვნებს მომავალში სერიოზულად აღარ შევხედავთ
ითხოვენ გენერალური პროკურორის კვალიფიციური უმრავლესობით არჩევას. ეს არის სისტემის ხელში ჩაგდების მცდელობა და ასეთ აბსურდულ მოთხოვნებს მომავალში სერიოზულად აღარ შევხედავთ. ჩვენ ხალხის მანდატი გვაქვს და თავად გადავწყვეტთ, ვინ იქნება გენერალური პროკურორი, - განაცხადა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ არჩილ გორდულაძემ ევროკომისიის ანგარიშზე საუბრისას.
მან ასევე აღნიშნა, რომ სამართალდამცავ ორგანოებზე, განსაკუთრებით კი პროკურატურაზე თავდასხმებს სისტემური ხასიათი აქვს, ვინაიდან, "დიფ სთეითი" ცდილობს უწყების ხელში ჩაგდებას. გორდულაძის თქმით, თავდასხმები ხორციელდება სასამართლოზეც, რადგან, 2003-2012 წლების მსგავსად პროკურატურის და სასამართლოს "დიფ სთიეთის" მიერ გაკონტროლება, საქართველოს დასაზიანებლად კარგად გამოსაყენებელი საშუალება იქნება.
"სისტემურია თავდასხმები სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლებზე, განსაკუთრებით - პროკურატურაზე, ამავდროულად, ხელისუფლების დამოუკიდებელ შტოზე - სასამართლოზე. გამომდინარე იქიდან, რომ თუ "დიფ სთიეთი" ჩაიგდებს ხელში პროკურატურას და მისი აგენტების მიერ მოხდება როგორც გენპროკურორის არჩევა, ასევე, "დიფ სთიეთის" აგენტები განახორციელებენ ზეწოლას სასამართლოზე, რაც დამახასიათებელი იყო 2003-2012 წლებში, მაშინ, ეს იქნება კარგად გამოსაყენებელი საშუალება ჩვენი ქვეყნის დასაზიანებლად", - განაცხადა არჩილ გორდულაძემ.

MP Gorduladze: proposal to let prosecutor-general be chosen by qualified majority is attempt to seize system
The proposal to elect the prosecutor-general by a qualified majority is an attempt to seize control of state institutions, Chair of Georgia’s Parliamentary Legal Affairs Committee, Archil Gorduladze said on Thursday, adding that such “absurd” demands would not be taken seriously in the future and that lawmakers with a popular mandate would decide who holds the office.
“If the so-called deep state takes over the prosecutor’s office and its agents control the selection of the prosecutor-general and exert pressure on the courts, as happened in 2003–2012, that would become an effective tool to harm Georgia,” Gorduladze said, referring to past periods of politicised control over justice bodies.
Gorduladze argued his parliamentary group holds the people’s mandate and would determine who becomes prosecutor-general, dismissing proposals he called designed to enable outside influence over the judiciary. He said attacks on law-enforcement bodies, especially the prosecution and the judiciary, displayed a systemic character intended to weaken independent institutions.