აშშ-ის საელჩო - საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, პატრიარქის პირველად არჩევა ისტორიული მოვლენაა
აშშ გულითადად ულოცავს საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასა და მის მრევლს მისი უწმინდესობისა და უნეტარესობის შიო III-ის არჩევას სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქად, - ამის შესახებ საქართველოში აშშ-ის საელჩოს განცხადებაშია აღნიშნული.
საელჩოს განცხადებით, ელიან საქართველოსა და ამერიკის კულტურის ცივილიზაციური მიზნებისთვის თანამშრომლობას.
"ამერიკის შეერთებული შტატები გულითადად ულოცავს საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასა და მის მრევლს მისი უწმინდესობისა და უნეტარესობის შიო III-ის არჩევას სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქად.
საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, პატრიარქის პირველად არჩევა ისტორიული მოვლენაა. მას დიდ წარმატებას ვუსურვებთ და ველით საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასთან–მსოფლიოს ერთ-ერთ უძველეს ქრისტიანულ კონფესიასთან–ჩვენი საერთო კულტურული და ცივილიზაციური მიზნებისთვის თანამშრომლობას", - აღნიშნულია განცხადებაში.
სვეტიცხოველში ახლად არჩეული უწმინდესისა და უნეტარესის, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსისა და ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტ შიო III-ის ინტრონიზაცია შედგა.

US congratulates Georgian Orthodox Church on election of Shio III as new Patriarch
The embassy also said it looked forward to cooperation with the Georgian Orthodox Church “for our shared cultural and civilisational goals”
The United States has congratulated the Georgian Orthodox Church and its congregation on the election of Shio III as Catholicos-Patriarch of All Georgia, according to a statement issued by the United States Embassy in Georgia.
In its statement on Tuesday, the embassy described the election as a historic event, noting that it marked the first time a Patriarch had been elected since Georgia regained independence.
“The United States warmly congratulates the Georgian Orthodox Church and its faithful on the election of His Holiness and Beatitude Shio III as Catholicos-Patriarch of All Georgia,” the statement said.
The embassy also said it looked forward to cooperation with the Georgian Orthodox Church “for our shared cultural and civilisational goals”, describing it as one of the world’s oldest Christian denominations.