ბექა ბასილაია - იწყება ზვიგენთან "სელფის" გადაღების პროცესი, ეს საქმე ხსნის დევნის რეკორდებს
მისივე თქმით, ეს საქმე ხსნის დევნის იმ რეკორდებს, რაც პოლიტიკური დევნის ფარგლებში ივანიშვილის პროკურატურამ არაერთგზის გააუმჯობესა.
"იწყება ზვიგენთან" სელფის" გადაღების პროცესი. მართლა ამაზე დაკითხეს მიხეილ სააკაშვილი და მართლა ამაზე წარუდგინეს მას ბრალი.
ეს საქმე ხსნის დევნის იმ რეკორდებს, რაც პოლიტიკური დევნის ფარგლებში ივანიშვილის პროკურატურამ არაერთგზის გააუმჯობესა.
დღეს სასამართლოში საქმის განხილვა მიმდინარეობს ადამიანის მიერ მისსავე პროცესზე გაცხადებულ პროცესთან დაკავშირებით, დღეს ადამიანებს ფეისბუკ პოსტების გამო ასამართლებენ", - განაცხადა ბექა ბასილაიამ.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში  მიხეილ სააკაშვილის, გიორგი ვაშაძის, ნიკა გვარამიას, ნიკა მელიას, ზურაბ ჯაფარიძის, ელენე ხოშტარიას, მამუკა ხაზარაძის და ბადრი ჯაფარიძის პროცესი გაიმართება. საქმე საბოტაჟს ეხება. სხდომას მოსამართლე ბესიკ ბუგიანიშვილი წარმართავს.

lawyer Beka Basilia said the proceedings included questioning and charges related to what he described as a “selfie with a shark”
A lawyer representing former Georgian president Mikheil Saakashvili has criticised the criminal case against his client, describing it as politically motivated and unprecedented.
Speaking to journalists on Tuesday, lawyer Beka Basilia said the proceedings included questioning and charges related to what he described as a “selfie with a shark”, calling the case an example of what he claimed were record-breaking levels of political persecution by the prosecution service.
He said the hearing concerned actions publicly declared by the defendant during his own legal process, adding that, in his view, people were now being tried over Facebook posts.
A court hearing involving Mikheil Saakashvili is scheduled to take place at Tbilisi City Court, alongside proceedings against several opposition politicians, including Giorgi Vashadze, Nika Gvaramia, Nika Melia, Zurab Japaridze, Elene Khoshtaria, Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze.
The case relates to charges of sabotage. The hearing will be presided over by Judge Besik Bugianishvili.