ბექა ძამაშვილი - ევროპულ სასამართლოში საქართველოს მიმართ საქმეების რაოდენობა ძალიან მცირეა
ევროპულ სასამართლოში საქართველოს მიმართ არსებული საქმეების რაოდენობა ძალიან მცირე ნიშნულზეა. 15-წლიან პერსპექტივაში, 2011 წელთან შედარებით, 2026 წელს საქმეების რაოდენობა 93%-ით არის შემცირებული, რაც გულისხმობს მართლმსაჯულების სისტემაში განხორციელებული რეფორმების ეფექტიანობას, – ამის შესახებ იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ბექა ძამაშვილმა პარლამენტში იურიდიული და ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე განაცხადა, სადაც სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების შესახებ ანგარიში წარადგინა.
მისი თქმით, საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის სტანდარტი ძალიან მაღალ დონეზეა უზრუნველყოფილი.
„ანგარიში, რომელიც წარმოდგენილია პარლამენტის წინაშე, ზოგად ტენდენციებს აჩვენებს, როგორ ხდება ქვეყნის შიგნით პროგრესი ადამიანების უფლებების დაცვის კუთხით. შესაძლებლობა გვაქვს, ეს შედეგები სხვა ევროპულ ქვეყნებში არსებულ მდგომარეობას შევადაროთ. ანგარიშის მიხედვით, რა მონაცემებიცაა წარმოდგენილი, მკაფიოდ დასტურდება, რომ დღეს ევროპულ სასამართლოში საქართველოს მიმართ არსებული საქმეების რაოდენობა ძალიან მცირე ნიშნულზეა. 15-წლიან პერსპექტივაში, 2011 წელთან შედარებით, 2026 წელს საქმეების რაოდენობა 93%-ით არის შემცირებული. ეს ნიშნული იმდენად მაღალია, რომ ბუნებრივად გულისხმობს მართლმსაჯულების სისტემაში განხორციელებული რეფორმების ეფექტიანობას, რადგან ადამიანები სტრასბურგის სასამართლოში მაშინ მიდიან, როდესაც მართლმსაჯულების სისტემით უკმაყოფილო არიან. შედარებისთვის, 29 ევროპულ სახელმწიფოზე უკეთესი მაჩვენებელია, ამ ქვეყნებიდან 19 ევროკავშირის წევრია. შესაბამისად, ეს იმის მკაფიო და ობიექტური შეფასებაა, რომ საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის სტანდარტი ძალიან მაღალ დონეზეა უზრუნველყოფილი. ევროპაში არ არის სახელმწიფო, რომ ნულზე იყოს ეს მაჩვენებელი. საქმეები, რომლებიც ევროპულ სასამართლოშია მიმდინარე, ყველა სახელმწიფოს წინააღმდეგ არის. საქმეების დიდი ჯგუფი ეხება ოჯახში ძალადობას, დისკრიმინაციას და არასათანადო მოპყრობას, რომელსაც ადგილი წლების წინ ჰქონდა. ასეთი საქმეების 84% 2012 წლამდე მომხდარ ფაქტებს უკავშირდება“, – განაცხადა ბექა ძამაშვილმა.

Cases against Georgia at Strasbourg court have fallen by 93% since 2011, Deputy Justice Minister
Dzamashvili said Georgia's performance is better than that of 29 European states, including 19 members of the European Union,
Georgia has seen a 93% reduction in the number of cases brought against it before the European Court of Human Rights over the past 15 years, First Deputy Justice Minister Beka Dzamashvili said on Friday.
Presenting a report on the implementation of judgments by the European Court of Human Rights at a joint session of parliamentary committees on legal affairs and human rights, Dzamashvili said the decline reflected the effectiveness of reforms carried out within Georgia's justice system.
According to the deputy minister, the number of cases pending against Georgia in Strasbourg has fallen sharply since 2011, reaching “a very low level in 2026.”
"The decrease is so significant that it naturally points to the effectiveness of reforms implemented within the justice system, because people turn to the Strasbourg court when they are dissatisfied with the domestic justice system," Dzamashvili said.
He argued that the figures demonstrated progress in the protection of human rights and allowed comparisons with other European countries.
Dzamashvili said Georgia's performance is better than that of 29 European states, including 19 members of the European Union, which he described as evidence that human rights protection standards in the country are being maintained at a high level.
The deputy minister also noted that no European country has zero cases before the Strasbourg court, as applications are lodged against all member states of the Council of Europe.
According to the report, many of the cases currently under consideration relate to allegations of domestic violence, discrimination and ill-treatment. Dzamashvili said 84% of those cases concern events that occurred before 2012.