სამწუხაროდ, პრემიერ-მინისტრის განცხადება იმის შესახებ, რომ “ქართული ოცნება” არ გეგმავს მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების დაწყებას, ბოლოა იმ ქმედებათაგან, რომელიც ამ მთავრობის ერთგულებას დასავლური კურსის მიმართ კიდევ ერთხელ აყენებს ეჭვქვეშ, – ამის შესახებ აშშ-ის ელჩის რობინ დანიგანის განცხადებაშია აღნიშნული.
“ერთ წელზე მეტია საქართველოში ჩამოვედი. მას შემდეგ ვმუშაობ აშშ-სა და საქართველოს ორმხრივი ურთიერთობების გაუმჯობესებასა და საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მხარდასაჭერად.
სამწუხაროდ, პრემიერ-მინისტრის განცხადება იმის შესახებ, რომ “ქართული ოცნება” არ გეგმავს მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების დაწყებას, ბოლოა იმ ქმედებათაგან, რომელიც ამ მთავრობის ერთგულებას დასავლური კურსის მიმართ კიდევ ერთხელ აყენებს ეჭვქვეშ. აღსანიშნავია, რომ მთავრობის ამ განცხადებამ კრემლის მყისიერი შექება დაიმსახურა.
გუშინ ღამით, ჩვენ ყველა გავხდით მოწმე, როგორ იძალადა პოლიციამ პროტესტის დაკავებულ მონაწილეებსა და ჟურნალისტებზე. მოვუწოდებ მთავრობას, პატივი სცეს საქართველოს მოქალაქეების მშვიდობიანი პროტესტის უფლებასა და პრესის თავისუფლებას პროტესტის უსაფრთხოდ გასაშუქებლად.
მტკიცედ მოვუწოდებ “ქართულ ოცნებას”, გადახედოს საკუთარ ქმედებებს და დააბრუნოს საქართველო ევროკავშირის, დასავლური ინტეგრაციისა და დემოკრატიის გზაზე, რაც საქართველოს მოსახლეობის მკაფიო უმრავლესობის სურვილია.
მთავრობაზეა დამოკიდებული გადადგას ნაბიჯები ურთიერთობების გამოსასწორებლად იმ დასავლურ ქვეყნებთან, რომლებიც საქართველოს 30 წელზე მეტია უჭერენ მხარს”, – აცხადებს დანიგანი.

US Ambassador to Georgia, Robin Dunnigan, on Friday called on the Georgian government to reconsider its stance on European Union (EU) accession, following a statement by Prime Minister Irakli Kobakhidze that Georgian Dream did not plan to begin EU accession talks within the next four years.
Dunnigan expressed concern that this statement, part of a broader series of actions, casted doubt on the government’s commitment to Georgia’s Western course, which had been a “long-standing aspiration for the majority of the Georgian population”.
“Since my arrival in Georgia over a year ago, I have worked to strengthen US-Georgian relations and support Georgia’s Euro-Atlantic integration,” said Ambassador Dunnigan. “Unfortunately, the Prime Minister’s statement, which was immediately praised by the Kremlin, raises significant questions about the government’s intentions regarding the EU.”
Dunnigan also condemned recent incidents of police alleged violence against protesters and journalists, urging the Georgian government to respect citizens’ rights to peaceful protest and press freedom.
The Ambassador emphasized the importance of repairing ties with Western countries that she said had supported Georgia for over three decades, stressing that the future of Georgia “lies in its commitment to EU integration and democratic values”.