დაურ ბუავას გარდაცვალების საქმეზე დაკავებულს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა
აფხაზი ბლოგერის დაურ ბუავას განსაცდელში მიტოვების ფაქტზე დაკავებულ უკრაინის მოქალაქე ვალერია კირლიუკს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა. აღნიშნული გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ არსენ კალატოზიშვილმა მიიღო.
პროცესს თავად ბრალდებული არ დასწრებია. ადვოკატის ინფორმაციით, ის ამ დრომდე კლინიკა „ვივამედში“, რეანიმაციულ განყოფილებაში მკურნალობის პროცესს გადის.
აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდება ბრალდების მხარემ მოითხოვა და არგუმენტად ბრალდებულის მხრიდან მიმალვის, მტკიცებულებათა განადგურებისა და ხელახალი დანაშაულის ჩადენის საფრთხე დაასახელა. ასევე, პროკურორის თქმითვე, ბრალდებულმა ბინის დატოვებიდან ორი დღის შემდეგაც კი არავის შეატყობინა ბინაში უმწეო მდგომარეობაში დარჩენილი დაურ ბუავას შესახებ.
ყველაზე მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების შეფარდებას არ დაეთანხმა დაცვის მხარე. ადვოკატის ინფორმაციით, ბრალდებული ამ დრომდე რეანიმაციულ განყოფილებაში რჩება და აღნიშნული გარემოების გათვალისწინებისკენ მოუწოდა სასამართლოს.

A Tbilisi court has ordered the pre-trial detention of Ukrainian national Valeria Kirlyuk, who has been charged with leaving Abkhaz blogger Daur Buava in a helpless condition.
Judge Arsen Kalatozishvili of the Tbilisi City Court handed down the decision. Kirlyuk did not attend the hearing. According to her lawyer, she remains in the intensive care unit of Vivamedi clinic.
The prosecution had requested detention, citing the risk that Kirlyuk could abscond, destroy evidence or commit another offence. The prosecutor also said that Kirlyuk failed to notify anyone about Buava, who had allegedly been left in a helpless condition in the apartment, even two days after she had left the property.
The defence opposed the prosecution's request for the strictest preventive measure, pointing to Kirlyuk's ongoing treatment in intensive care and asking the court to take her medical condition into consideration.