დაურ ბუავას გარდაცვალების საქმეზე ერთი პირი დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, დაურ ბუავას გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით დაწყებული გამოძიების ფარგლებში, განსაცდელში მიტოვების ბრალდებით უცხო ქვეყნის მოქალაქე დააკავეს.
"ჩატარებული გამოძიებით დგინდება, რომ ბრალდებულის სახით დაკავებული უცხო ქვეყნის მოქალაქე და დაურ ბუავა მეგობრები იყვნენ. ისინი თბილისში, დიდ დიღომში, დაურ ბუავას დროებით საცხოვრებელ ბინაში ერთად იმყოფებოდნენ, სადაც მოიხმარეს ნარკოტიკული საშუალება, რის შემდეგაც ორივე მათგანი შეუძლოდ გახდა.
ბრალდებულის გამოკითხვის შედეგად ირკვევა, რომ შეუძლოდ მყოფი დაურ ბუავა, რომელიც იმყოფებოდა კრიტიკულად მძიმე და სიცოცხლისთვის საშიშ მდგომარეობაში, მან მარტო დატოვა. კერძოდ, ბრალდებულმა საცხოვრებელი ბინის კარი მეორე გასაღებით გარედან ჩაკეტა და შემთხვევის ადგილიდან წავიდა ისე, რომ მომხდარის შესახებ არავისთვის უცნობებია და დაურ ბუავას დასახმარებლად არავისთვის მიუმართავს.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 115-ე - თვითმკვლელობამდე მიყვანისა და 128-ე - განსაცდელში მიტოვების მუხლებით მიმდინარეობს, საქმეზე გრძელდება შესაბამისი კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებები", - აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.

Foreign National Arrested in Tbilisi Over Death of Abkhaz Blogger
A foreign national has been arrested in Tbilisi in connection with the death of Abkhaz blogger Daur Buava, Georgia’s Ministry of Internal Affairs said.
Officers from the Vake-Saburtalo Main Division of the Tbilisi Police Department detained the suspect on charges of abandoning a person in danger as part of the ongoing investigation into Buava’s death.
According to investigators, the suspect and Buava were friends and were together at Buava’s temporary residence in Tbilisi’s Didi Dighomi district, where they used narcotic substances. Both subsequently became unwell.
“During questioning, the suspect stated that he left Daur Buava alone despite Buava being critically ill and in a life-threatening condition. The suspect locked the apartment door from the outside using a second key and left the scene without informing anyone about what had happened or seeking assistance for Buava,” the Interior Ministry said.
The investigation is being conducted under Articles 115 and 128 of Georgia’s Criminal Code, covering incitement to suicide and abandonment of a person in danger, respectively.