დიდი ბრიტანეთი უკრაინის საჰაერო თავდაცვის მხარდასაჭერად დამატებით 115 მილიონ ევროს გამოყოფს
დიდი ბრიტანეთი სასწრაფოდ გამოყოფს დამატებით 115 მილიონ ევროს უკრაინის საჰაერო თავდაცვის მხარდასაჭერად. ეს თანხები გამოყენებული იქნება ქალაქებისა და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის რუსული დარტყმებისგან დასაცავად.
ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, უკრაინის საჰაერო თავდაცვის გასაძლიერებლად ახალი დაფინანსება სწრაფად გამოიყოფა. მისი მიზანია ფრონტის ხაზის დანაყოფებისა და ეროვნული ინფრასტრუქტურის ძირითადი ნაწილის უკეთ დაცვა რუსული საჰაერო დარტყმებისგან.
ბოლო ორი თვის განმავლობაში დიდმა ბრიტანეთმა უკრაინის საჰაერო თავდაცვისთვის ჯამში 600 მილიონი ფუნტი სტერლინგი გაიღო.
"მაშინ, როდესაც პუტინი აგრძელებს თავის ამაზრზენ თავდასხმებს უკრაინაში, ჩემი გზავნილი ნათელია: დიდი ბრიტანეთის მხარდაჭერა არ შემცირდება. მე მტკიცედ მაქვს გადაწყვეტილი, გავაკეთო ყველაფერი, რაც შესაძლებელია, რათა მხარი დავუჭირო სუვერენულ და თავისუფალ უკრაინას მომავალი თაობებისთვის“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა კირ სტარმერმა.

The United Kingdom will urgently allocate an additional €115 million to support Ukraine’s air defence systems, aiming to protect cities and critical infrastructure from ongoing strikes.
According to the UK Ministry of Defence, the new funding will be deployed rapidly to strengthen Ukraine’s air defences, including protection for frontline units and key national infrastructure.
Over the past two months, the UK has provided a total of £600 million in support for Ukraine’s air defence.
Prime Minister Keir Starmer said the support would continue despite ongoing attacks.
“As [Russian President Vladimir] Putin continues his appalling assaults in Ukraine, my message is clear: the United Kingdom’s support will not falter. I am determined to do everything possible to support a sovereign and free Ukraine for generations to come,” he said.