ეკა კუპატაძე - გავიგე, რომ თამარ ბაჩალიაშვილის მშობლებს ჩემგან მხარდაჭერა სჭირდებოდათ, გიგა ავალიანის დაოსებული დედა იქნება მათ გვერდით
მე მინდა მათ იცოდნენ, რომ გიგა ავალიანის დაოსებული დედა იქნება მათ გვერდით. ჩვენ არ გაგვიზრდია კარგი გიგა, თამარი, კარგი ნიკო, იმისთვის, რომ მერე სადისტებმა მიწის ქვეშ ამოგვიფინონ, - ამის შესახებ მოკლული გიგა ავალიანის დედამ ეკა კუპატაძემ თამარ ბაჩალიაშვილის ოჯახის მხარდასაჭერად პროკურატურაში მისვლისას განაცხადა.
მისივე თქმით, აუცილებლად უნდა გამოიძიონ საქმე და დაისაჯოს დამნაშავე.
"რამდენიმე წუთის წინ გავიგე, რომ თამარ ბაჩალიაშვილის მშობლებს ჩემგან მხარდაჭერა სჭირდებოდათ და რა თქმა უნდა, უყოყმანოდ მოვაშურე. მე მინდა მათ იცოდნენ, რომ გიგა ავალიანის დაოსებული დედა იქნება მათ გვერდით. ერთი ადამიანი, რომ სჭირდებოდეთ, ის ერთი ადამიანი - მე მუდამ ვიქნები მათ გვერდით. ჩვენ არ გაგვიზრდია კარგი გიგა, თამარი, კარგი ნიკო, არ ჩამოვთვლი ბავშვებს, არ მინდა, რომ რომელიმე გამომრჩეს, იმისთვის, რომ მერე სადისტებმა მიწის ქვეშ ამოგვიფინოს. აუცილებლად უნდა იყოს იდენტიფიცირებული ყველა სავარაუდო დამნაშავე და ყველა უნდა დაჯდეს საბრალდებო სკამზე", - განაცხადა ეკა კუპატაძემ.
პროგრამისტი თამარ ბაჩალიაშვილის ოჯახმა პროკურატურას ხელახალი გამოძიების მოთხოვნით მიმართა. ოჯახის მხარდასაჭერად ადგილზე მივიდნენ გიგა ავალიანის დედა ეკა კუპატაძე და დაკავებული აქტივისტების დედები.
23 წლის თამარ ბაჩალიაშვილი 2020 წლის 18 ივლისს გაუჩინარდა. ის რამდენიმე დღის შემდეგ, თეთრიწყაროს ტყეში, საკუთარ მანქანაში გარდაცვლილი იპოვეს. გამოძიების ინფორმაციით, ბაჩალიაშვილმა სიცოცხლე თვითმკვლელობით დაასრულა და საქმე დაიხურა.

Mother of slain teacher Avaliani backs Bachaliashvili family's call for new investigation
Bachaliashvili, a 23-year-old programmer, disappeared on 18 July 2020. She was found dead several days later inside her car in a forest in Tetritskaro
The mother of slain Georgian teacher Giga Avaliani has voiced support for the family of late programmer Tamar Bachaliashvili, who is seeking a renewed investigation into her 2020 death.
Eka Kupatadze went to the Prosecutor's Office to support Bacaliashvili's family and said she would stand by them as they seek answers about her daughter's death.
"I want them to know that Giga Avaliani's grieving mother will stand by them," Kupatadze said. "If they need one person, that person will always be me."
She said the families of young people killed or found dead should not have to accept unanswered questions and called for all those potentially responsible to be identified and prosecuted.
"All possible suspects must be identified and everyone must be brought before the court," Kupatadze said.
Bachaliashvili's family has asked the Prosecutor's Office to reopen the investigation into her death. Kupatadze and the mothers of detained activists attended the Prosecutor's Office in support of the family.
Bachaliashvili, a 23-year-old programmer, disappeared on 18 July 2020. She was found dead several days later inside her car in a forest in Tetritskaro.
Investigators concluded that Bacaliashvili had died by suicide and closed the case. Her family has continued to challenge that conclusion and is now seeking a new investigation.