ესტონეთის ქართული დიასპორა ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის შეჩერებას აპროტესტებს
2 დეკემბერს, ესტონეთში მცხოვრებმა ქართველმა დიასპორამ ტალინში, საქართველოს საელჩოსთან საპროტესტო აქცია გამართა და საქართველოში მიმდინარე საპროტესტო გამოსვლებს სოლიდარობა გამოუცხადა.
აქცია საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებას მოჰყვა, რომელიც ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების 2028 წლამდე გადავადებას გულისხმობს.
აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ, ტალინში მცხოვრებმა მასწავლებელმა ვალერიან გოგუაძემ აღნიშნა, რომ ქართული დიასპორა საქართველოში ევროპული მომავლისთვის მებრძოლი პროტესტის მონაწილეების გვერდით დგას.
“ჩვენ ვუდგავართ გვერდით ათასობით ქართველს, რომლებიც ჩვენი ქვეყნის ევროპული მომავლისთვის იბრძვიან თბილისსა და სხვა ქალაქებში. საქართველოს მოქალაქეები მშვიდობიანად პროტესტისა და გაფიცვის სურვილს გამოხატავენ, მაგრამ პრორუსი ხელისუფლება მათ თავისუფლად აზრის გამოთქმის საშუალებას არ აძლევს. თბილისში პოლიციის მიერ არაერთი პროტესტის მონაწილე სასტიკად არის ნაცემი, რაც მიუღებელია”, – განაცხადა გოგუაძემ.
29 ნოემბერს, „ქართულმა სახლმა“, რომელიც ესტონეთში ქართული კულტურული ორგანიზაციების გაერთიანებაა, მოუწოდა საქართველოს ელჩს ესტონეთში ზურაბ ხამაშურიძეს, საჯაროდ გაემიჯნოს მთავრობის ანტიდასავლურ კურსს 2 დეკემბრამდე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, “ქართული სახლი“ შეწყვეტდა საელჩოსთან თანამშრომლობას.
2 დეკემბერს გავრცელებულ განცხადებაში “ქართულმა სახლმა” გამოაცხადა, რომ საელჩოსთან თანამშრომლობას წყვეტს. განცხადებაში აღნიშნულია, რომ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს არაერთმა თანამშრომელმა, მათ შორის ელჩებმა, ღიად გააკრიტიკეს მთავრობის გადაწყვეტილება, თუმცა, ესტონეთში საქართველოს ელჩმა საჯაროდ პოზიცია არ გამოხატა და დიასპორასთან კომუნიკაციაზე არ გამოვიდა.
“სამწუხაროდ, საქართველოს ელჩმა ესტონეთის რესპუბლიკაში, არ ჩათვალა საჭიროდ, დაეფიქსირებინა საჯაროდ თავისი პოზიცია და არც “ქართულ სახლთან” შემდგარა კომუნიკაცია. “ქართული სახლისა” და მისი თითოეული წევრისთვის, უმძიმესია, ათწლეულების განმავლობაში პირველად, საქართველოს წარმომადგენლობასთან ურთიერთობის გაწყვეტა, თუმცა ყოველივე ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, ამ ეტაპზე, სხვა გზას ვერ ვხედავთ. ჩვენ ყოველთვის ვიმოქმედებთ ჩვენი სამშობლოს ინტერესებიდან გამომდინარე”, – აღნიშნულია განცხადებაში.
“ქართული სახლის” წარმომადგენელმა ალექსანდრე ჩანადირმა აქციაზე განაცხადა, რომ საელჩოდან სრული იგნორის ფონზე, მათ სხვა გზა არ ჰქონდათ და თანამშრომლობის გაწყვეტა გადაწყვიტეს.
“სამწუხაროა, რომ 30-წლიანი პარტნიორობისა და მრავალი ერთობლივი პროექტის შემდეგ, საელჩომ სრული იგნორირება გაგვიკეთა. მათი დუმილი ჩვენთვის მიუღებელია, ამიტომ ქართული დიასპორა დღეიდან სრულად წყვეტს ურთიერთობას საელჩოსთან”, – აღნიშნა მან.

Georgian diaspora in Estonia protests suspension of EU integration negotiations
On December 2, members of the Georgian diaspora in Estonia gathered in front of the Georgian Embassy in Tallinn to express solidarity with their compatriots protesting in Georgia. The demonstration was a response to the Georgian government’s decision to suspend EU accession negotiations until 2028, a move that has sparked widespread unrest.
Valerian Goguadze, a demonstrator and teacher in Tallinn, emphasized the diaspora’s unwavering support for the ongoing protests in Georgia.
“We stand with the thousands of Georgians fighting for our country’s European future in Tbilisi and other cities. People in Georgia want to protest and strike peacefully, but the pro-Russian government suppresses their voices. Many have been brutally beaten by police in Tbilisi, which is unacceptable,” he said.
On November 29, Georgian House, an umbrella association of Georgian cultural organizations in Estonia, issued an ultimatum to Georgia’s Ambassador to Estonia, Zurab Khamashuridze. They called on him to distance himself from the Georgian government’s anti-Western policies by December 2, warning that failure to do so would result in severing cooperation with the embassy.
In a statement released on December 2, Georgian House announced its decision to terminate relations with the embassy. The statement highlighted the growing dissent within Georgia’s diplomatic corps, noting that hundreds of Ministry of Foreign Affairs employees, including ambassadors, have publicly opposed the Georgian Dream government’s decision. However, Ambassador Khamashuridze had remained silent and failed to engage with the diaspora.
“It is deeply painful for Georgian House and its members to halt relations with Georgia’s representation after decades of cooperation. Yet, under these circumstances, we see no other path forward. Our actions will always prioritize the best interests of our homeland,” the statement read.
Aleksandre Chanadiri, a Georgian House representative, expressed regret over ending the long-standing partnership.
“After 30 years of cooperation and numerous joint projects with the Georgian Embassy, it is heartbreaking to sever all ties. Despite the incredible work we achieved together, their disregard and silence have left us no choice. From this point on, the Georgian community will no longer collaborate with the embassy,” he stated.