ევროკავშირი აშშ-ს საპასუხო 25%-იან ტარიფს უწესებს
ევროკავშირი აშშ-ს საპასუხო 25%-იან ტარიფს უწესებს, რომელიც 22 მილიარდი ევროს ღირებულების პროდუქციაზე გავრცელდება.
ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყნის უმრავლესობამ მხარი დაუჭირა ტარიფების დაწესებას, რომელთა ნაწილი ძალაში აპრილის შუა რიცხვებიდან შევა.
პროდუქციის ჩამონათვალში ხვდება ალუმინი და ფოლადი, თამბაქო, ნუში, ფორთოხლის წვენი, სოიოს მარცვალი, ფრინველის ხორცი და იახტები, თუმცა საფრანგეთისა და ირლანდიის დაჟინებული პოზიციის შემდეგ სიაში აღარ მოხვდა ამერიკული ბურბონი.
25%-იანი ტარიფის დაწესება ევროკავშირის მხრიდან საპასუხო ზომების პირველი ნაბიჯია და თეთრი სახლის ადმინისტრაციის მიერ 26 მილიარდი ევროს ღირებულების ალუმინსა და ფოლადზე მარტში დაწესებული ტარიფების გამო შემუშავდა.
ალუმინსა და ფოლადის გარდა, დონალდ ტრამპმა 25%-იანი საბაჟო გადასახადი დაუწესა ევროკავშირიდან იმპორტირებულ ავტომობილებს, ხოლო 20% – სხვა დანარჩენ პროდუქციას.
ევროკომისია ასევე მუშაობს საპასუხო ტარიფების მეორე ეტაპზეც, რომლის დეტალები მომდევნო კვირაში გახდება ცნობილი.

EU imposes 25% tariffs on US in response to metal duties
The European Union is set to impose a 25% tariff on US goods worth €22 billion, in retaliation for tariffs introduced by the United States in March on EU aluminum and steel exports.
The majority of the EU’s 27 member states supported the decision, with the new tariffs expected to take effect in mid-April. The targeted goods include aluminum, steel, tobacco, almonds, orange juice, soybeans, poultry, and yachts. However, due to strong opposition from France and Ireland, American bourbon was removed from the final list.
This is the EU’s first wave of countermeasures following the White House’s decision to introduce tariffs on €26 billion worth of EU aluminum and steel. Former President Donald Trump had also announced a 25% tariff on EU cars and a 20% tariff on various other products.
The European Commission is now preparing a second phase of retaliatory tariffs, with further details expected to be released next week.