"ევროსაბჭო და 46 ქვეყანა კიდევ ერთხელ ადასტურებენ საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერას"
725
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, 6 მაისს ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტმა დღის წესრიგის საკითხის – "ევროპის საბჭო და კონფლიქტი საქართველოში“ ფარგლებში მე-13 გადაწყვეტილება მიიღო.
საგარეო უწყების ცნობით, ევროპის საბჭო და ორგანიზაციის წევრი 46 ქვეყანა კიდევ ერთხელ ადასტურებენ საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერას საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში.
„გადაწყვეტილება აღნიშნავს, რომ რუსეთის ფედერაცია არღვევს საერთაშორისო ვალდებულებებს, მათ შორის ევროკავშირის შუამავლობით ხელმოწერილ 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებას და აგრძელებს უკანონო სამხედრო ყოფნას საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში.
მინისტრთა კომიტეტის გადაწყვეტილებაში წევრი ქვეყნები კიდევ ერთხელ მიესალმებიან ევროპის საბჭოს სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაურთა 2023 წლის 16-17 მაისის მე-4 ისტორიული სამიტის დეკლარაციას, რომლითაც ორგანიზაციის წევრი ქვეყნების ლიდერებმა მოუწოდეს რუსეთის ფედერაციას საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულებისა და საქართველოს ტერიტორიიდან ძალების დაუყოვნებლივ, სრულად და უპირობოდ გაყვანისკენ.
6 მაისის გადაწყვეტილებით, ევროპის საბჭოს წევრი ქვეყნები მიესალმებიან ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებებს საქართველოს სახელმწიფოთაშორის დავებში რუსეთის წინააღმდეგ, რომლითაც დადგინდა რუსეთის ფედერაციის პასუხისმგებლობა ადამიანის უფლებათა უხეშ დარღვევებზე საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების ოკუპაციის პერიოდში და დასტურდება რუსეთის ფედერაციის ეფექტური კონტროლი ოკუპირებულ აფხაზეთზე რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომამდე.
გადაწყვეტილება მიესალმება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს ბოლო, 2025 წლის 14 ოქტომბრის გადაწყვეტილებას, რომლითაც სტრასბურგის სასამართლომ საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ (IV) საქმეზე რუსეთის ფედერაციას საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დაზარალებული 29 000-ზე მეტი მოქალაქის სასარგებლოდ 253 მილიონი ევროს გადახდის ვალდებულება დააკისრა.
ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტი მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, აღასრულოს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებები და უზრუნველყოს ევროპის საბჭოს მონიტორინგის ორგანოების დაუყოვნებლივი და შეუზღუდავი შესვლა საქართველოს მთავრობის კონტროლს მიღმა დარჩენილ ტერიტორიებზე.
აღსანიშნავია, რომ მინისტრთა კომიტეტის გადაწყვეტილება უცვლელად მიიღება 2014 წლიდან. გადაწყვეტილება წარმოადგენს მნიშვნელოვან სამართლებრივ და პოლიტიკურ დოკუმენტს, რომელიც ასახავს ევროპის საბჭოს 46 წევრი ქვეყნის მკაფიო პოზიციას საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილ მძიმე ვითარებასთან დაკავშირებით“, – აღნიშნულია საგარეო უწყების ინფორმაციაში.

Council of Europe and 46 member states reaffirm strong support for Georgia’s sovereignty, territorial integrity
The Council of Europe and its 46 member states have once again reaffirmed their strong support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognised borders, according to the Georgian Ministry of Foreign Affairs.
The Council of Europe’s Committee of Ministers earlier today adopted its 13th decision under the agenda item “The Council of Europe and the conflict in Georgia”, the Ministry said.
The decision states that Russia is in breach of its international obligations, including the 12 August 2008 ceasefire agreement brokered by the European Union and continues to maintain an illegal military presence in Georgia’s Abkhazia and Tskhinvali (South Ossetia) regions.
Member states also welcomed the declaration of the Council of Europe Summit of Heads of State and Government held on 16–17 May 2023, which called on Russia to comply with its international obligations and to withdraw its forces from Georgian territory “immediately, fully and unconditionally”.
The Committee of Ministers further welcomed rulings of the European Court of Human Rights in interstate cases brought by Georgia against Russia, which established Russia’s responsibility for serious human rights violations during the occupation of Abkhazia and Tskhinvali regions and confirmed its effective control over Abkhazia prior to the August 2008 war.
The decision also referred to the Court’s most recent ruling of 14 October 2025 in the case Georgia v. Russia (IV), which ordered Russia to pay more than €253 million in compensation to over 29,000 Georgian citizens affected in the occupied territories.
The Committee of Ministers urged Russia to comply with the judgments of the European Court of Human Rights and to ensure immediate and unrestricted access for Council of Europe monitoring bodies to territories outside the control of the Georgian government.
The Foreign Ministry said the decision, adopted in an unchanged format since 2014, represents an important legal and political document reflecting the clear position of the Council of Europe’s 46 member states on the situation in Georgia’s occupied regions.