FT - ხამენეის მკვლელობამ კრემლი შეაშინა, პუტინის დაცვა შეიცვალა
ხელოვნური ინტელექტის უახლესი ინსტრუმენტები შესაძლებელს ხდის მილიონობით საათის ვიდეოს ანალიზს და სწორი სამიზნეების პოვნას. ირანში აშშ-ის ოპერაციის შემდეგ, ამ შესაძლებლობებმა კრემლი სერიოზულად შეაშფოთა, - ამის შესახებ Financial Times წერს.
გამოცემის ორი წყაროს ცნობით, ირანის უზენაესი ლიდერის ალი ხამენეის სიკვდილის შემდეგ, რუსეთის სპეცსამსახურებმა დროებით გამორთეს სპეციალური ვიდეომეთვალყურეობის სისტემის ნაწილი, რომელიც  ვლადიმერ პუტინისა და მისი ახლო გარემოცვის დასაცავად გამოიყენებოდა.
ერთ-ერთი მათგანის თქმით, სისტემა მხოლოდ მას შემდეგ ჩაირთო, რაც ინჟინრებმა საფუძვლიანად შეამოწმეს იგი და ინტერნეტისგან ჰერმეტულად იზოლირება სცადეს.
ეს ზომები ისრაელის სადაზვერვო ოპერაციის საპასუხოდ იქნა მიღებული, რომელმაც, გამოცემის წყაროების ცნობით, თეირანის საგზაო კამერებიდან გადაღებული ვრცელი კადრები გამოიყენა ხამენეის უახლოეს მოკავშირეებთან შეხვედრის ადგილისა და დროის დასადგენად. დარტყმის შედეგად ირანის უსაფრთხოების რამდენიმე მაღალი თანამდებობის პირი დაიღუპა.
როგორც FT აღნიშნავს, ამ ოპერაციამ თანამედროვე სათვალთვალო სისტემების შესაძლებლობების ახალი დონე აჩვენა. მათ შეუძლიათ დიდი რაოდენობით  ვიდეო მონაცემების ანალიზი, ქცევითი ნიმუშების იდენტიფიცირება, ადამიანების მოძრაობების თვალყურის დევნება და ათასობით კამერას შორის სამიზნეების სწრაფად პოვნა.
ირანში განვითარებული მოვლენების შემდეგ, კრემლმა პუტინის უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი სისტემების შესწავლა გადაწყვიტა. როგორც FT აღნიშნავს, რუსეთის სპეცსამსახურები შიშობენ, რომ ასეთი ტექნოლოგიები შეიძლება გამოყენებულ იქნეს მაღალი თანამდებობის პირების გადაადგილების თვალყურის დევნების და კრიტიკული ინფორმაციის შესაგროვებლად.

Russian security services temporarily disabled part of a specialised video surveillance system used to protect President Vladimir Putin and members of his inner circle following the reported death of Iran's Supreme Leader Ali Khamenei, the Financial Times reported, citing unnamed sources.
According to the report, Russian authorities carried out additional checks on the system and sought to further isolate it from internet-connected networks before restoring its operation.
The Financial Times said the measures were taken amid concerns within the Kremlin over the ability of modern AI technologies to analyse vast amounts of video footage and identify individuals, movement patterns and locations from large surveillance networks.
Citing two sources, the newspaper reported that Russian security agencies had reassessed systems responsible for protecting senior officials after developments linked to intelligence operations in Iran.
According to the report, officials feared that advanced surveillance technologies could potentially be used to track the movements of high-ranking figures and gather sensitive information.
The Financial Times said modern AI tools are capable of processing millions of hours of video footage, identifying behavioural patterns and rapidly locating individuals across extensive camera networks.