"გასტრონომიის ეროვნული სააგენტოს" თავმჯდომარედ ლევან ქარუმიძე დაინიშნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში შექმნილი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის, „გასტრონომიის ეროვნული სააგენტოს“ თავმჯდომარედ ლევან ქარუმიძე დაინიშნა.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცნობით, ​მას მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს როგორც მართვის, ისე საგარეო ურთიერთობების მიმართულებით. მათ შორის, 2020-2024 წლებში ლევან ქარუმიძე ევროპასთან ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის, მოგვიანებით კი პირველი მოადგილის თანამდებობებს იკავებდა. იგი ასევე იყო საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი.
„ლევან ქარუმიძეს აქვს საჯარო სექტორში მმართველობით პოზიციებზე მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილება. სხვადასხვა დროს იგი იკავებდა საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს აპარატის უფროსის მოადგილის თანამდებობას, მუშაობდა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში საერთაშორისო მედიასთან ურთიერთობის მიმართულებით. გარდა ამისა, ხელმძღვანელი პოზიციები ეკავა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში შემავალ სსიპ-ებში.
​ლევან ქარუმიძის პროფესიული გამოცდილება ხელს შეუწყობს სააგენტოს ეფექტიან საქმიანობას, ქართული გასტრონომიის საერთაშორისო ცნობადობის ამაღლებასა და პოპულარიზაციას, გასტრონომიული მემკვიდრეობის განვითარებასა და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობის გაძლიერებას, რაც, თავის მხრივ, დადებითად აისახება საქართველოს, როგორც გამორჩეული გასტრონომიული კულტურის მქონე ქვეყნის, პოზიციონირებაზე.
​აღსანიშნავია, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ „გასტრონომიის ეროვნული სააგენტო“ საქართველოს მთავრობის 2026 წლის 20 ივლისის დადგენილების საფუძველზე შეიქმნა. სააგენტოს მიზანია ქვეყნის გასტრონომიული მემკვიდრეობის დაცვა, განვითარება, პოპულარიზაცია და საერთაშორისო ცნობადობის გაზრდა, ასევე გასტრონომიის სფეროში ერთიანი სახელმწიფო პოლიტიკის (სტრატეგიის) ფორმირება და განხორციელება“, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Former MP of the ruling Georgian Dream party Levan Karumidze has been appointed chairman of Georgia's National Gastronomy Agency, a newly established legal entity under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The ministry said Karumidze brings many years of experience in public administration and international relations.
Between 2020 and 2024, he served as an MP and later first deputy chair of the Georgian Parliament's Committee on European Integration. He was also a member of the parliamentary Committee on Foreign Relations.
According to the ministry, Karumidze has held a number of senior positions in the public sector, including deputy head of the National Security Council Office. He also worked on international media relations at the Government Administration and held senior management roles within agencies under the Ministry of Education and Science.
The ministry said his professional experience would support the agency's work in promoting Georgian gastronomy internationally, preserving and developing the country's culinary heritage, and strengthening cooperation with international partners.
The National Gastronomy Agency was established under a government decree issued on 20 July 2026. Its mandate includes protecting, developing and promoting Georgia's gastronomic heritage, increasing its international profile, and formulating and implementing a unified national policy for the gastronomy sector.