"გავაგრძელებთ ბრძოლას თითოეული მათგანისთვის, ვინც ჯერ კიდევ ტყვეობაშია" - რუსული ტყვეობიდან სამშობლოში კიდევ 205 უკრაინელი დაბრუნდა
15 მაისს, უკრაინას და რუსეთს შორის 1000-1000-ზე ტყვეების გაცვლის პირველ ეტაპზე 205 უკრაინელი სამშობლოში დაბრუნდა.
"205 უკრაინელი სახლშია. რუსული ტყვეობიდან ბრუნდებიან უკრაინის შეიარაღებული ძალების, ეროვნული გვარდიისა და სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახურის ჯარისკაცები. ეს 1000/1000-ზე გაცვლის პირველი ეტაპია“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ.
გათავისუფლებულთა შორის არიან რიგითები, სერჟანტები და ოფიცრები. მათი უმეტესობა 2022 წლიდან რუსეთის ტყვეობაში იმყოფებოდა.
ისინი იცავდნენ უკრაინას მარიუპოლსა და აზოვსტალში, დონეცკის, ლუგანსკის, ხარკოვის, ხერსონის, ზაპოროჟიეს, სუმის და კიევის მიმართულებაზე და ჩერნობილის ატომურ ელექტროსადგურზე.
"მადლობა ყველას, ვინც ჩვენი ხალხის სახლში დასაბრუნებლად მუშაობს, პირველ რიგში ჩვენს ჯარისკაცებს, რომლებიც უკრაინის გაცვლითი ფონდის შევსებას ახდენენ და ჩვენს გუნდს. მადლობა ყველა ჩვენს პარტნიორს, რომლებიც უკრაინელების ტყვეობიდან გათავისუფლებაში გვეხმარებიან. ჩვენ გავაგრძელებთ ბრძოლას თითოეული მათგანისთვის, ვინც ჯერ კიდევ ტყვეობაშია“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ჯარისკაცებისა და სერჟანტების გარდა, სახლში ორმოცდაათზე მეტი ოფიცერი დააბრუნეს. დღეს გათავისუფლებულებს შორის არის ჩერნობილის ატომურ ელექტროსადგურზე დატყვევებული ეროვნული გვარდიის წარმომადგენელი. ყველაზე ახალგაზრდა გათავისუფლებული დამცველი 21 წლისაა, ყველაზე უფროსი კი - 62-ის.
სამხედრო ტყვეების მოპყრობის საკოორდინაციო შტაბში აცხადებენ, რომ ბევრი გათავისუფლებული უკრაინელი სერიოზული დაზიანებებით, ჯანმრთელობის პრობლემებით და მძიმე ფსიქოლოგიური შედეგებით ბრუნდება. ზოგიერთი დამცველი "აზოვსტალიდან" დაჭრილი წაიყვანეს.

Ukraine and Russia have carried out the first stage of a major prisoner exchange involving 1,000 captives from each side, with 205 Ukrainian prisoners returning home on Friday.
Ukraine’s President, Volodymyr Zelenskyy, said the released prisoners included members of the Armed Forces of Ukraine, the National Guard and the State Border Guard Service.
“205 Ukrainians are home. This is the first stage of the 1,000-for-1,000 exchange,” President Zelenskyy said.
Those released include soldiers, sergeants and officers, most of whom had been held in Russian captivity since 2022.
The returning prisoners had defended Ukraine in several key areas of the war, including Mariupol, the Azovstal Iron and Steel Works complex, as well as the Donetsk, Luhansk, Kharkiv, Kherson, Zaporizhzhia, Sumy and Kyiv regions. Some had also been captured while serving at the Chernobyl Nuclear Power Plant.
President Zelenskyy thanked Ukrainian officials, military personnel and international partners involved in securing the exchange and pledged continued efforts to free all remaining prisoners of war.
Among those released were more than 50 officers. Ukrainian officials said one of the freed captives had been detained at the Chernobyl nuclear facility. The youngest released prisoner is 21 years old, while the oldest is 62.
Ukraine’s Coordination Headquarters for the Treatment of Prisoners of War said many of the returning prisoners were suffering from serious injuries, health complications and severe psychological trauma. Some defenders captured at Azovstal had reportedly been taken prisoner while wounded.