გედევან ფოფხაძე - თვითონ უთხრა ყველას, რომ ვისაც ჩემთან გინდათ, აკეთეთ ფულიო, ვისაც არ გვინდოდა ფულის კეთება, ვართ ოპოზიციაში
ეს არის იმის მაჩვენებელი, რომ სისტემა თავის თავს ჭამს იმიტომ, რომ გამორიცხულია, დღეს ივანიშვილთან ვინმე მივიდეს იდეებისა და ღირებულებების გამო, - ამის შესახებ “კოალიცია ცვლილებებისთვის” წევრმა გედევან ფოფხაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ბიძინა ივანიშვილი თავიდან აძლევს საძოვარზე გასვლის შესაძლებლობას თავის გარემოცვას, რომ რაც შეიძლება მეტი ფული აკეთონ.
"ეს არის იმის მაჩვენებელი, რომ სისტემა თავის თავს ჭამს იმიტომ, რომ გამორიცხულია, დღეს ივანიშვილთან ვინმე მივიდეს იდეებისა და ღირებულებების გამო. ყველა მიდის იმიტომ, რომ მერე ფული აკეთოს. ეს მოცემულობა თვითონ შეუქმნა ყველას. თვითონ უთხრა ყველას, რომ ვისაც ჩემთან გინდათ, აკეთეთ ფულიო. ვისაც არ გვინდოდა ფულის კეთება, ვართ ოპოზიციაში.
ინსტიტუციურად ის კორუფციას არ უპირისპირდება, ის აძლევს საძოვარზე გასვლის შესაძლებლობას თავის გარემოცვას, რომ რაც შეიძლება მეტი ფული აკეთონ და მერე ატყობს, რომ ისინი ხდებიან ძალიან დამოუკიდებლები, უკვე სისტემურ პრობლემას წარმოადგენენ ისინი მისთვის და იძულებული ხდება, ასეთი მეთოდებით იმოქმედოს. ეს არის ვერცხლისმოყვარეობა",  - განაცხადა გედევან ფოფხაძემ.
პროკურატურამ ბრალდებულ ირაკლი ღარიბაშვილთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა, რომლის თანახმადაც ყოფილ პრემიერ-მინისტრს, საქართველოს სსკ-ის 194-ე მუხლის მესამე ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულისათვის, სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 5 წლით აღკვეთა განესაზღვრა. პროკურატურის ინფორმაციით, დამატებითი სასჯელის სახით დაეკისრა ჯარიმა 1 მილიონი ლარის ოდენობით და სახელმწიფოს სასარგებლოდ ჩამოერთმევა დანაშაულებრივი საქმიანობის შედეგად მიღებული და მისი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის დროს ამოღებული ფულადი თანხა.

Opposition figure Gedevan Popkhadze, a member of the Coalition for Change, on Tuesday said that the ruling Georgian Dream founder Bidzina Ivanishvili allows members of his inner circle to profit financially, creating a system driven by personal gain rather than ideas or values.
Popkhadze added the current political environment demonstrates a self-destructive system in which loyalty is motivated by money, not principles.
“This is evidence that the system is consuming itself. Today, it is impossible for anyone to approach Ivanishvili because of ideas or values, everyone goes there to make money. This reality was created by Ivanishvili himself. He told everyone: if you want to be with me, make money. Those of us who did not want to make money are in the opposition,” Popkhadze said.
He added that Ivanishvili does not institutionally oppose corruption, but instead allows his associates access to financial opportunities, enabling them to accumulate wealth until they become too independent and pose a systemic problem for him.
“He gives his entourage access to profit-making opportunities and then realises they have become too independent, forcing him to act through such methods. This is greed,” Popkhadze said.
Popkhadze’s remarks follow the Prosecutor’s Office’s announcement that a plea agreement was reached with former Prime Minister Irakli Garibashvili. Under the agreement, Garibashvili was sentenced to five years in prison under Article 194, Part 3 of Georgia’s Criminal Code. In addition, he was fined ₾1 million ($370,800), and funds seized during a search of his residence - allegedly obtained through criminal activity - will be confiscated in favour of the state, according to the Prosecutor’s Office.