გელა ხასაიას აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა
"აქციიდან წამოვედი, დაახლოებით 21:30 საათზე. ჩავედი მეტროში და ამოვედი “სადგურის მოედანზე” - დადიანის ქუჩისკენ. როგორც კი გადავედი გზაზე, მაღაზიაში შევედი. გამოსვლისას ჩემს წინ გაჩერდა “შკოდის” მარკის ავტომობილი. ჩემს ირგვლივ გაჩნდა 10-მდე ადამიანი. ერთმა მაჯაზე მომკიდა ხელი, ტელეფონის წართმევას ცდილობდა. მოვასწარი მობილურზე ბლოკის დადება. ამის შემდეგ შევწყვიტე წინააღმდეგობა. მათ არ განუმარტავთ ვინ იყვნენ, რა უნდოდათ, ისე ჩამტენეს მანქანაში.
მანქანაში მითხრეს, პოლიციის განყოფილებიდან იყვნენ. ერთ-ერთი ვიცანი აქციებიდან. მან მითხრა - “ხომ დაგპირდი სისხლით დაგიჭერთო და აგისრულეთო”. არ მახსოვს ამ ადამიანის სახელი, მაგრამ გავარკვევ.
ჩემი აზრით, განყოფილებაში ვიყავი მარჯანიშვილის ტერიტორიაზე. შიგნით შემიყვანეს, სადაც 20-მდე პოლიციელი იყო. არ მეუბნებოდნენ რასთან დაკავშირებით, რაზე დამაკავეს, მეც აზრზე არ ვიყავი მანდ რაზე ვიყავი. გამაშიშვლეს. მეგონა, ამით მორჩა. ისევ იგივე გააკეთეს, ოღონდ სხვა ოთახში. იყო დამცინავი საუბრები. ახსენებდნენ მზია ამაღლობელს. ასევე, მიხსენებდნენ ჩემ მეგობარ, საბა სხვიტარიძეს. მეუბნებოდნენ, ორივე მოძალადეები ხართო", - განაცხადა გელა ხასაიამ.
"კოალიცია ცვლილებებისთვის" წევრი გელა ხასაია 29 სექტემბერს, გვიან ღამით დააკავეს. მას მოქალაქეზე ფიზიკური ძალადობა და მიმალვა ედება ბრალად. მის წინააღმდეგ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 120-ე მუხლით მიმდინარეობს.

Coalition for Change member Gela Khasaia sent to pre-trial detention
Tbilisi City Court on Wednesday ordered pre-trial detention for Gela Khasaia, a member of the Coalition for Change.
The decision was made by Judge Nana Shamatava.
At the hearing, Khasaia recalled the circumstances of his arrest, alleging he had been detained without explanation and mistreated by law enforcement officers.
“I left the rally around 9:30 p.m. and went to the metro. When I came out at Station Square and crossed the street, a car stopped in front of me and about 10 men appeared. One grabbed my wrist and tried to take my phone. I managed to lock it and then stopped resisting. They did not explain who they were or what they wanted and just shoved me into the car,” Khasaia told the court.
He added that officers mocked him during detention. Khasaia was detained late on September 29 and is charged with physical assault and evasion. The investigation is ongoing under Article 120 of the Georgian Criminal Code, which concerns intentional infliction of minor bodily harm.