დეკანოზი ანდრია ჯაღმაიძე - არასდროს ეკლესიას უკრაინაში მებრძოლ ადამიანთათვის რაიმე შემზღუდავი ნორმა არ დაუდგენია
საპატრიარქოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელის, დეკანოზ ანდრია ჯაღმაიძის განცხადებით, ეკლესიას უკრაინაში მებრძოლი საქართველოს მოქალაქეებისთვის რაიმე სახის შეზღუდვა არასოდეს დაუწესებია.
მისივე თქმით, აღნიშნულ საკითხზე გავრცელებული შეფასებები სიმართლე არ არის.
"სიმართლე გაცხადდება და თავად ამხელს მათ, ვინც სცადა, ეს უბედური და სამწუხარო, მგრძნობიარე ამბავი ეკლესიის დასაკნინებლად გამოეყენებინა. არასდროს ეკლესიას უკრაინაში მებრძოლ ადამიანთათვის რაიმე შემზღუდავი ნორმა არ დაუდგენია და ეს ყველამ იცის“, - აცხადებს დეკანოზი ანდრია ჯაღმაიძე.
30 ივლისს ზუგდიდში ახალგაზრდა ქალი გარდაიცვალა. მისი გარდაცვალების ზუსტი მიზეზი ამ ეტაპზე დადგენილი არაა.
3 აგვისტოს ლანა ლატარიას მამამ ზაალ ლატარიამ, რომელიც უკრაინაში იბრძვის, სოციალურ ქსელში დაწერა, რომ მას გარდაცვლილი შვილის ეკლესიაში დასვენების უფლება არ მისცეს. მისივე თქმით, გადაწყვეტილება ზუგდიდისა და ცაიშის ეპისკოპოსმა გერასიმემ მიიღო. ამ ინფორმაციის გავრცელებას საზოგადოების აღშფოთება მოჰყვა.

Georgian Patriarchate Says It Never Restricted Georgians Fighting in Ukraine
The Georgian Patriarchate has rejected claims that the Church imposed restrictions on Georgian citizens fighting in Ukraine, stating that no such policy has ever existed.
The statement was made by Archpriest Andria Jagmaidze, head of the Patriarchate’s Public Relations Service, who dismissed recent allegations as false.
“The truth will come to light and expose those who tried to exploit this tragic, painful, and sensitive situation to discredit the Church. The Church has never established any restrictive rules for people fighting in Ukraine, and everyone knows this,” Jagmaidze said.
The controversy follows the death of a young woman in Zugdidi on July 30. The exact cause of her death has not yet been determined.
On August 3, the woman’s father, Zaal Lataria, who is currently fighting in Ukraine, claimed in a social media post that he had been denied permission to have his deceased daughter laid in a church before her funeral. According to Lataria, the decision was made by Bishop Gerasime of Zugdidi and Tsaishi.
The allegation sparked widespread public reaction and criticism, prompting the Patriarchate to issue its response denying that the Georgian Orthodox Church has ever imposed restrictions on individuals fighting in Ukraine.