გია ჯაფარიძე - ნაურუს გადაწყვეტილება არის ამერიკული და ევროპული დიპლომატიის დამსახურება
ნაურუს მიერ აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკასთან და ცხინვალის რეგიონთან "დიპლომატიური ურთიერთობების" გაუქმება არის ამერიკული და ევროპული დიპლომატიის დამსახურება და გამარჯვება, - ამის შესახებ ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა გია ჯაფარიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ამიტომ არის საჭირო აშშ-თან და ევროპის კავშირთან პარტნიორობა.
"ნაურუს მიერ აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკასთან და ცხინვალის რეგიონთან "დიპლომატიური ურთიერთობების" გაუქმება არის ამერიკული და ევროპული დიპლომატიის დამსახურება და გამარჯვება.
არაღიარების პოლიტიკა ამდენი ხანი ამერიკელების და ევროპელების დახმარებით არის წარმატებული.
ამიტომ არის საჭირო აშშ-თან და ევროპის კავშირთან პარტნიორობა, ევროპის კავშირსა და ნატოში გაწევრიანება, სუვერენიტეტი, დამოუკიდებლობა და ეროვნული თვითმყოფადობა რომ შევინარჩუნოთ, რასაც რუსეთი და ივანიშვილის ოჯახი გვართმევს.
ნუ ბოდავთ, რა ქართული დიპლომატიის გამარჯვება. სადღაა ქართული დიპლომატია, რუსეთის მიდ-ის ქვეგანყოფილებად არის ქცეული ბოჭორიშვილის დაბალი მოდის კანტორა“, - განაცხადა გია ჯაფარიძემ.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, ნაურუს რესპუბლიკამ ოკუპირებულ აფხაზეთთან და ე.წ. სამხრეთ ოსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობები გააუქმა.

Opposition politician credits West for Nauru's move on occupied regions
Georgian opposition politician Gia Japaridze has said Nauru's decision to sever diplomatic relations with the Russian-occupied Georgian regions of Abkhazia and Tskhinvali was the result of years of US and European diplomatic efforts rather than the work of the Georgian government.
In a statement on Wednesday, Japaridze argued that the policy of non-recognition had been successful because of sustained support from the United States and the European Union.
"The termination of so-called diplomatic relations with Abkhazia and the Tskhinvali region is an achievement and victory of American and European diplomacy," he said.
Japaridze added that the development underscored the importance of Georgia's partnership with the United States and the European Union, as well as its aspirations to join the EU and NATO.
He rejected government claims that the decision represented a success for Georgian diplomacy, accusing the Foreign Ministry of serving Russian interests.