არჩევნები ჩატარდება, ყველა ფორმალობა დაცული იქნება, ოპოზიციის რაღაც ნაწილიც მიიღებს მონაწილეობას, მაგრამ ცხადია, ხელისუფლების გადმოსახედიდანაც, რომ ვითარება ნორმალური არ არის და მისი ნერვოტული მოძრაობებიც ამას აჩვენებს, ეს იქნება ძირითადი საკითხი, - ამის შესახებ ექსპერტმა გია ნოდიამ განაცხადა.
მისივე თქმით, ხელისუფლება ვერ ახერხებს ვითარების ნორმალიზებას.
"ვერც ხელისუფლება ახერხებს ვითარების ნორმალიზებას, ცხადია, მას უნდა ნორმალიზაცია და იმედოვნებდა, რომ ნორმალიზაციას მიაღწევდა, თუმცა ამას ვერ მიაღწია. გასაგებია, რომ არჩევნები ჩატარდება, ყველა ფორმალობა დაცული იქნება, ოპოზიციის რაღაც ნაწილიც მიიღებს მონაწილეობას, მაგრამ ცხადია, ხელისუფლების გადმოსახედიდანაც, რომ ვითარება ნორმალური არ არის და მისი ნერვოტული მოძრაობებიც ამას აჩვენებს.
ახლა რეპრესიების პერიოდული აფეთქებებია, ბოლო კვირა ვიღაცების დაკავებაა კიდევ, ბანერებზე სისხლის სამართლის საქმეების აღძვრაა, ცემა, "ტიტუშკების" თუ "კუტუშკების" ინსტიტუტების გამოვლინებაა ისევ.
4 ოქტომბერს რაც შეეხება, ბიძინა ივანიშვილი დაეხმარა იმ ადამიანებს, ვისაც უნდა, რომ ეს 4 ოქტომბერი იყოს განსაკუთრებული დღე არა იმიტომ, რომ არჩევნებია დანიშნული, არამედ იმიტომ, რომ გარდამტეხი რამ უნდა იყოს ხალხის მობილიზაციის თვალსაზრისით. ობიექტურად, ბიძინა ივანიშვილის ნაბიჯი ადასტურებს იმას, რომ ეს ძალიან სახიფათო დღეა რეჟიმისთვის.
მე მგონია, რომ არავინ ვიცით, ზუსტად რას ფიქრობს ბიძინა ივანიშვილი. მე არ ვიცნობ ბიძინა ივანიშვილს, მაგრამ მთავარია ის, რომ მისი კონკრეტული ნაბიჯები იწვევს ბუნებრივ და მარტივ ლოგიკურ რეაქციას ადამიანებში", - განაცხადა გია ნოდიამ.

Nodia pointed to recent incidents including arrests, criminal cases over political banners, physical assaults, and the resurgence of groups he described as “titushkas”
Georgia’s upcoming parliamentary elections will formally go ahead, but the political environment remains deeply unsettled, analyst Gia Nodia warned on Tuesday.
Speaking about the current political situation, Nodia said the authorities appear “nervous” and unable to stabilize the atmosphere despite seeking to do so.
“Elections [on October 4] will take place, all formalities will be observed, and part of the opposition will participate. But it is obvious, even from the government’s perspective, that the situation is not normal - and its nervous movements show this,” he said.
Nodia pointed to recent incidents including arrests, criminal cases over political banners, physical assaults, and the resurgence of groups he described as “titushkas” - pro-government provocateurs - as signs of periodic “repressive flare-ups”.
He added that Georgian Dream founder Bidzina Ivanishvili’s recent moves had raised the stakes ahead of 4 October, when opposition groups were planning a large mobilisation to coincide with election day.
“Objectively, Ivanishvili’s actions confirm that 4 October is a very dangerous day for the regime… He helped those who want it to be a turning point, not just another election day,” Nodia said.