გიორგი ბარამიძე - არაფერი ამ სხდომაში არალეგიტიმური არ იყო, ქობულეთიდან ჩამოსვლა პრობლემა არ უნდა ყოფილიყო
მე გამიკვირდა თინას განცხადება, იმიტომ, რომ არაფერი ამ სხდომაში არალეგიტიმური არ იყო. რომ არ ყოფილიყო კვორუმი, სხდომა არც ჩატარდებოდა, - ამის შესახებ “ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკურმა მდივანმა გიორგი ბარამიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, საყვედურების ფოკუსი გენერალური მდივნისკენ იყო, თუმცა გენერალურ მდივანს მასაც შეუძლია თავისი ხელმოწერით, წესდებიდან გამომდინარე, დანიშნოს სხდომა.
"მე გამიკვირდა თინას განცხადება, იმიტომ, რომ არაფერი ამ სხდომაში არალეგიტიმური არ იყო. რომ არ ყოფილიყო კვორუმი, სხდომა არც ჩატარდებოდა. ოქმს მიიღებს თითოეული წევრი, მათ შორის, ბუნებრივია, თავმჯდომარე ინტერესების შემთხვევაში.
ვთვლი, რომ ქობულეთიდან ჩამოსვლა პრობლემა არ უნდა ყოფილიყო, რადგან ასე ჩამოვიდა ძალიან ბევრი ადამიანი სხვადასხვა რეგიონებიდან. მოგეხსენებათ, ჩვენი რეგიონული ორგანიზაციების თითოეული რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე არის პოლიტსაბჭოს წევრი და ყრილობის დასანიშნად არავის, არანაირი მანიპულაცია არ სჭირდებოდა, ეს შეუძლია, როგორც პარტიის თავმჯდომარეს, ისე პოლიტიკური საბჭოს წევრებს - მთლიან შემადგენლობას, ასევე გენერალურ მდივანს. გენერალური მდივნისკენ იყო საყვედურები, მაგრამ გენერალურ მდივანს ამდაგვარი რაღაცების გაკეთება საერთოდ არ სჭირდება, მასაც შეუძლია თავისი ხელმოწერით, წესდებიდან გამომდინარე, დანიშნოს სხდომა", - განაცხადა გიორგი ბარამიძემ.
თინა ბოკუჩავას განცხადებით, პარტიის 30 ივლისის პოლიტსაბჭოს სხდომას 130-დან მხოლოდ 40-მდე ადამიანი ესწრებოდა. მისი თქმით, იმისთვის, რომ სხდომა იყოს უფლებამოსილი გადაწყვეტილებების მისაღებად, ის უნდა იყოს ლეგიტიმური.

"I was surprised by Tina's statement because there was nothing illegitimate about the meeting. If there had not been a quorum, the meeting would not have taken place," Baramidze said
Giorgi Baramidze, political secretary of the opposition United National Movement (UNM), has rejected claims that the party's political council meeting on 30 July was illegitimate, saying it had the required quorum to make decisions.
Speaking to journalists on Monday, Baramidze said he was surprised by party chair Tina Bokuchava's remarks questioning the legitimacy of the meeting.
"I was surprised by Tina's statement because there was nothing illegitimate about the meeting. If there had not been a quorum, the meeting would not have taken place," he said.
Baramidze added that the meeting minutes would be distributed to all members of the political council, including Bokuchava if she wished to review them.
He also dismissed criticism directed at the party's secretary general, saying the party's statutes give the secretary general the authority to convene a meeting independently.
"The criticism was focused on the secretary general, but there was no need for any such manoeuvres. Under the party's statutes, the secretary general can convene a meeting with his own signature," Baramidze said.
Bokuchava has argued that only around 40 of the party's 130 political council members attended the 30 July meeting, maintaining that a meeting must be legitimate in order to adopt binding decisions.