გიორგი ბოტკოველი - ქვეყანაში სამართალი, ფაქტობრივად, არ არსებობს, ამიტომ, მოლოდინებზე საუბარი ზედმეტია
ქვეყანაში სამართალი, ფაქტობრივად, არ არსებობს, ამიტომ, მოლოდინებზე საუბარი ზედმეტია, - ამის შესახებ "ნაციონალური მოძრაობის“ რეგიონულმა მდივანმა გიორგი ბოტკოველმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ქვეყანაში ყველაფერი ერთი კაცის ნება-სურვილზეა დამოკიდებული.
“ქვეყანაში სამართალი, ფაქტობრივად, არ არსებობს. არასამართლიანი სასამართლო კი არ არსებობს, არამედ ზოგადად, სასამართლო არ არსებობს. ამიტომ, მოლოდინებზე საუბარი ზედმეტია. ერთი რამ ნათლად გამოჩნდა - ნებისმიერი გადაწყვეტილება, რომელიც სასამართლოში მიიღება, ერთი კაცის ნება-სურვილზეა, ეს არის ოლიგარქი ივანიშვილი. ეს შენობა არის არა სასამართლო, არამედ ივანიშვილის კანტორა. დღეს ლევან ხაბეიშვილს რამდენს მიუსჯიან, ამას არც ჩვენთვის და არც ლევანისთვის არ აქვს მნიშვნელობა, რადგან ვიცით, რომ ეს არ იქნება სამართლიანი გადაწყვეტილება. დღევანდელი სასამართლო კიდევ ერთხელ ადასტურებს იმას, რომ ქვეყანაში პოლიტიკური პატიმრები გვყავს", - განაცხადა გიორგი ბოტკოველმა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში "ნაციონალური მოძრაობის" პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარის ლევან ხაბეიშვილისა და მურთაზ ზოდელავას საქმეზე განაჩენი გამოცხადდება. ლევან ხაბეიშვილი 2025 წლის 11 სექტემბერს დააკავეს. მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 339-ე მუხლის მეორე ნაწილით წარედგინა, რაც უკანონო ქმედების ჩასადენად მოხელისთვის ქრთამის, ფულის გადაცემის დაპირებას გულისხმობს. ლევან ხაბეიშვილს ბრალი ასევე წარედგინა სისხლის სამართლის კოდექსის 317-ე მუხლით, რაც გულისხმობს საქვეყნოდ მოწოდებას სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისკენ.

Georgian opposition figures denounce court ahead of verdict in leader Khabeishvili case
Opposition politicians from the United National Movement have accused Georgia’s judiciary of serving political interests ahead of a court verdict involving party leader Levan Khabeishvili.
Speaking outside Tbilisi City Court, the party’s regional secretary Giorgi Botkoveli claimed there was effectively no independent justice system in Georgia and alleged that court decisions depended on the will of the ruling party founder Bidzina Ivanishvili.
“This building is not a court, but Ivanishvili’s office,” Botkoveli said, adding that neither he nor Khabeishvili expected a fair ruling.
Khabeishvili was arrested on 11 September 2025 and charged under Articles 339 and 317 of Georgia’s Criminal Code. Prosecutors accuse him of promising a bribe to a public official and publicly calling for the overthrow of state authority.
The case also involves Murtaz Zodelava.
Another opposition figure, Levan Bezhashvili, described the proceedings as a “political execution” orchestrated by what he called a “Russian regime”.
Bezhashvili claimed the ruling party had used the justice system since 2012 to suppress opposition voices and political dissent.
He also referred to imprisoned former president Mikheil Saakashvili as a “political prisoner” and accused the authorities of persecuting opposition activists because of their pro-European positions.
According to Bezhashvili, Khabeishvili was being prosecuted over remarks directed at riot police during protests, when he allegedly urged officers not to use force against demonstrators.