გიორგი ჯინჭარაძემ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო
აფხაზეთის შეიარაღებული კონფლიქტის დაწყებიდან 34 წელი გავიდა. 1992 წლის 14 აგვისტოს აფხაზეთში განვითარებულ ტრაგიკულ მოვლენებთან დაკავშირებით, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძემ, აფხაზეთის მთავრობის წევრებთან ერთად, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
"1992 წლის 14 აგვისტო არის ერთ-ერთი ყველაზე ტრაგიკული თარიღი ჩვენი ქვეყნის უახლეს ისტორიაში. დღეს ჩვენ პატივს მივაგებთ გმირებს, სამხედროებს და სამოქალაქო პირებს ვინც თავი ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობას და სუვერენიტეტს შესწირა. მათ მოგვცეს იმის მაგალითი თუ როგორ უნდა გვიყვარდეს ჩვენი სამშობლო და ღირსეულად ვემსახურებოდეთ ქვეყანას.
ჩვენი ვალია, ყველაფერი გავაკეთოთ იმისთვის, რომ საქართველოს დეოკუპაცია და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა მშვიდობიანი გზით შევძლოთ.
ჩვენ გვწამს, რომ საქართველოს მთავრობის პრაგმატული და თანმიმდევრული სამშვიდობო პოლიტიკის საფუძველზე ეს იდეა და ეს მისია, რომლისთვისაც ამ ხალხმა თავი მიუძღვნეს საკუთარ სამშობლოს, აუცილებლად იქნება აღსრულებული და ჩვენ შევძლებთ აფხაზ და-ძმებთან ერთად, ერთიან საქართველოში თანაცხოვრებას“, - განაცხადა გიორგი ჯინჭარაძემ.
მემორიალთან საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილე გრიგოლ გიორგაძე, თავდაცვის ძალების მეთაურის მოადგილე გენერალური შტაბის უფროსი, გენერალ-მაიორი ჯონი ტატუნაშვილი, ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის დირექტორი კობა კობალაძე, აფხაზეთის მეომართა კავშირის თავმჯდომარე ანზორ მარგიანი, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატები, აფხაზეთის ომის ვეტერანები და დაღუპულთა ოჯახის წევრები იმყოფებოდნენ.
აფხაზეთში შეიარაღებული დაპირისპირება 1992 წლის 14 აგვისტოს დაიწყო. პირველი შეტაკებები ოჩამჩირისა და გულრიფშის რაიონებში მოხდა. სამხედრო კონფლიქტი 13 თვე და 13 დღე გაგრძელდა, რასაც ათასობით მშვიდობიანი მოქალაქისა და ჯარისკაცის სიცოცხლე შეეწირა.

The armed conflict in Abkhazia began on 14 August 1992, with the first clashes reported in the Ochamchire and Gulripshi districts
Thirty-four years have passed since the armed conflict in the currently Russian-controlled Abkhazia began on 14 August 1992, with Georgian officials marking the anniversary by paying tribute to those who died for Georgia's territorial integrity.
Giorgi Jincharadze, chairman of the government of Georgia's Autonomous Republic of Abkhazia, laid a wreath at the Heroes' Memorial in Tbilisi together with members of the Abkhazia government.
Jincharadze described 14 August 1992 as one of the most tragic dates in Georgia's recent history and honoured the memory of military personnel and civilians who died in the conflict.
"Our duty is to do everything possible to achieve Georgia's de-occupation and restore its territorial integrity through peaceful means," Jincharadze said.
He said the Georgian government's "pragmatic and consistent peace policy" could eventually make possible the peaceful reunification of the country and coexistence with Abkhaz people in a united Georgia.
Georgia's Deputy Defence Minister Grigol Giorgadze, Major General Joni Tatunashvili, Deputy Chief of the Defence Forces and Chief of the General Staff, State Service of Veterans Affairs Director Koba Kobaladze, representatives of the Abkhaz Warriors' Union, members of the Abkhazia Supreme Council, war veterans and relatives of those killed also attended the ceremony.
The armed conflict in Abkhazia began on 14 August 1992, with the first clashes reported in the Ochamchire and Gulripshi districts.
The conflict lasted 13 months and 13 days and resulted in the deaths of thousands of civilians and military personnel.