მინდა, სასწრაფო წესით მოვუწოდო, მოვთხოვო მარნეულის საოლქო საარჩევნო კომისიას, გაერკვეს ვითარებაში, მოიწვიოს კომისიის სხდომა და მიიღოს სათანადო გადაწყვეტილება. რამდენადაც ჩემთვის ცნობილია, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა აღნიშნულ საკითხზე, – ამის შესახებ ცესკოს თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა ბრიფინგზე განაცხადა.
კალანდარიშვილი ბაღდათში მომხდარ ინციდენტსაც გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ მაღალი საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე, საზოგადოებას ეტაპობრივად მიაწვდის ყველა დაზუსტებულ ფაქტზე ინფორმაციას.
“ვრცელდება მედია და ინტერნეტსივრცეში ინფორმაცია, რომ მარნეულის 69-ე საარჩევნო უბანზე თითქოს, განხორციელდა ბიულეტენების ჩაყრა საარჩევნო ყუთში. ეს არის შემაშფოთებელი ინფორმაცია და საარჩევნო ადმინისტრაცია არ დაუშვებს ამ ინფორმაციის დადასტურების შემთხვევაში იმის შესაძლებლობას, რომ ასეთმა იზოლირებულმა, მართულმა თუ მანიპულაციურმა შემთხვევებმა დააზიანოს ის მრავალთვიანი ძალისხმევა, რომელიც ჩვენ კენჭისყრის დღესთან მიმართებით ჩავდეთ. მე მინდა, სასწრაფო წესით მოვუწოდო, მოვთხოვო მარნეულის საოლქო საარჩევნო კომისიას, გაერკვეს ვითარებაში, მოიწვიოს კომისიის სხდომა და მიიღოს სათანადო გადაწყვეტილება.
რამდენადაც ჩემთვის ცნობილია, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა აღნიშნულ საკითხზე. მინდა, სამინისტროს ვთხოვო, რაც შეიძლება სწრაფ ტემპში განხორციელდეს შესაბამისი წარმოება, რათა ჩვენი კომპეტენციის ფარგლებში საზოგადოებას ობიექტური, დაზუსტებული ინფორმაცია მივაწოდოთ.
ყველა ასეთი შემთხვევა, შეესაბამება თუ არა ის სინამდვილეს, რა თქმა უნდა, აზიანებს საარჩევნო გარემოს, კენჭისყრის დღის მთლიანობას, აზიანებს ინსტიტუციის რეპუტაციას და იწვევს კითხვის ნიშნებს შედეგებთან მიმართებით. ამიტომ, კიდევ ერთხელ მივმართავ საოლქო საარჩევნო კომისიას, სასწრაფო წესით მოახდინოს საკითხში გარკვევა და მიიღოს სათანადო გადაწყვეტილება აღნიშნულ უბანთან დაკავშირებით.
გთხოვთ, საზოგადოებას პატივი ვცეთ და მივაწოდოთ გადამოწმებული ინფორმაცია.
მინდა, გამოვეხმაურო ბაღდათის 23-ე საარჩევნო უბანზე მომხდარს, რომლის ფარგლებშიც, ამომრჩეველმა ვერიფიკაციის აპარატი იმდენად დააზიანა, რომ შეუძლებელი იყო ამ აპარატების მეშვეობით პროცესის გაგრძელება, თუმცა ახლა საარჩევნო პროცესი გრძელდება. ჩვენ დამატებით დეტალებს გაგიზიარებთ” , – განაცხადა გიორგი კალანდარიშვილმა.
არჩევნების მიმდინარეობისას მარნეულის 74-ე უბანზე ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა. ბაღდათში, სოფელ დიდველას 23-ე უბანზე კი უცნობმა მოქალაქემ საარჩევნო ვერიფიკაციის ელექტრო ყუთი დააზიანა, რის გამოც, საჭირო გახდა ხმის მიცემის ძველი სტილის გამოყენება.

CEC Chairman Giorgi Kalandarishvili called on the Marneuli District Election Commission to urgently investigate allegations of ballot-stuffing at the Marneuli polling station, urging immediate action and transparency.
“I urge the Marneuli District Election Commission to clarify the situation, convene a commission meeting, and make the necessary decision,” Kalandarishvili said in a press briefing.
Kalandarishvili added that the Ministry of Internal Affairs has launched a criminal investigation into the alleged ballot tampering incident. He stressed the importance of prompt action by the ministry to ensure that accurate, verified information is provided to the public.
“There are concerning reports in the media and online about alleged ballot-stuffing at Marneuli’s 69th polling station. If confirmed, these incidents could undermine the extensive efforts we’ve invested in a fair election day. We will not allow isolated, orchestrated, or manipulative incidents to damage the integrity of the election,” Kalandarishvili stated. He also highlighted the need to respect the public by providing verified information and maintaining trust in the electoral process.
Kalandarishvili additionally addressed the recent incident in Baghdati’s Didveli village, where an individual damaged a verification device at polling station 23, disrupting the voting process and necessitating a shift to traditional paper ballots. “Due to high public interest, we will continue to share verified updates on all incidents as details emerge,” he said.
During the election process, a physical confrontation occurred at Marneuli’s 74th polling station. In Baghdati, at polling station 23 in the village of Didveli, an unidentified individual damaged an electoral verification device, making it necessary to switch to the traditional voting method.