გიორგი ლოლაძე - ყველაზე დიდი სირთულე არის ჰორმუზის სრუტე, მსოფლიო კრიზისის შემქმნელია
ყველაზე დიდი სირთულე არის ჰორმუზის სრუტე. ამ ომით და სრუტეში არსებული ვითარებით დაზარალდა ჩინეთი, იაპონია, სამხრეთ კორეა, ტაივანი, ევროპის ქვეყნებია, ანუ, მსოფლიო კრიზისის შემქმნელია, - ამის შესახებ საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტმა გიორგი ლოლაძემ განაცხადა.
"მხარეების პოზიციები ჯერ მაინც დაშორებული მგონია. არ ადასტურებს ერთი მხარე, მაგრამ საერთაშორისო მედიაში წერენ, რომ ასეთი საუბარი - ირანსა და ამერიკას შორის ნამდვილად შედგა და მხარეებმა პოზიციები გაცვალეს.
მთავარი გამოწვევა დღე ამ სამხედრო ოპერაციისთვის არ არის სამხედრო კომპონენტი, რასაც ისრაელი და ამერიკა აწარმოებენ, ყველაზე დიდი სირთულე არის ჰორმუზის სრუტე, საიდანაც გამოდის მსოფლიო ნავთობის 25%, სხვა ნივთიერებები, რომელიც მნიშვნელოვანია სოფლის მეურნეობაში, აქედან გამოდის თხევადი გაზის დიდი ნაწილი, რომელიც მთელ მსოფლიოს ამარაგებს და ამ ომით და სრუტეში არსებული ვითარებით დაზარალდა ჩინეთი, იაპონია, სამხრეთ კორეა, ტაივანი, ევროპის ქვეყნებია, ანუ, მსოფლიო კრიზისის შემქმნელია", - განაცხადა გიორგი ლოლაძემ.
23 მარტს აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ირანთან შეთანხმების დადება ხუთ დღეში ან უფრო ადრეც შეიძლება. მისივე თქმით, თეირანს სამშვიდობო მოლაპარაკებების წარმოება სურს.

International relations expert Giorgi Loladze has warned that the ongoing tensions in the Hormuz Strait could have significant global economic consequences.
“The parties’ positions still appear distant. While neither side has confirmed reports, international media indicate that discussions between Iran and the United States have taken place, with positions exchanged,” Loladze said.
He highlighted that the main challenge is not the military operations by Israel and the United States, but the strategic importance of the Strait of Hormuz. About 25% of the world’s oil, along with other key commodities used in agriculture and much of the global supply of liquefied gas, passes through the strait. “The conflict and the situation in the strait have already affected China, Japan, South Korea, Taiwan, and European countries. This is creating a potential global crisis,” Loladze added.
On 23 March, US President Donald Trump said that an agreement with Iran could be reached within five days or sooner, noting that Tehran is reportedly seeking peaceful negotiations.