გიორგი ვოლსკი - საზოგადოებამ უნდა იცოდეს, რა თანხა შემოდის და რაში იხარჯება, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს არის შავი ფული
არანაირი წინააღმდეგობა ჩვენი პროგრამების დაფინანსებისა არ გვაქვს, პირიქით, მივესალმებით ყველანაირ დახმარებას, მათ შორის, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციების პროგრამებით ხორციელდება. 600-მდე თუ უფრო მეტი არასამთავრობო ორგანიზაცია დარეგისტრირდა ამ გამჭვირვალობის კანონის მიხედვით. "ფარას" კანონის მიხედვით, ყველამ ანგარიში უნდა ჩააბაროს ქვეყანას და საზოგადოებას, მათ შორის მათ, ვინც გადაიტანეს თავისი ანგარიშები და რეგისტრაცია საზღვარგარეთ, - ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ გიორგი ვოლსკიმ განაცხადა, რომელიც ევროკომისიის გადაწყვეტილებას გამოეხმაურა არასამთავრობოებისთვის 8 მილიარდი ევროს გამოყოფასთან დაკავშირებით.
მისი განცხადებით, საზოგადოებამ უნდა იცოდეს, რა თანხა შემოდის ქვეყანაში და რაში იხარჯება, სხვა შემთხვევაში, ეს არის შავი ფული. რაც შეეხება მარტა კოსის და "საქართველოს მოძულე სხვა ადამიანების" განცხადებებს, ვოლსკის თქმით, ამ კრიტიკის მიუხედავად, სახელმწიფო გაუმკლავდება შავი ფულის შემოტანის მცდელობებს სწორედ იმ კანონებით, რაც განვითარებულ დემოკრატიებში ჩვეულებრივ სტანდარტად მიიჩნევა.
"ამ პრინციპზე ვდგავართ. რასაკვირველია, აქედან უკან არ დავიხევთ, მიუხედავად მარტა კოსის თუ სხვა საქართველოს მოძულე ადამიანთა კრიტიკისა. არსებობს სისტემა, არსებობს კანონი და ამ კანონს უნდა დავემორჩილოთ, როგორც ევროკავშირის ნებისმიერ ქვეყანაში. საზოგადოებამ უნდა იცოდეს, რა თანხა შემოდის და რაში იხარჯება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს არის შავი ფული. მარტა კოსის განცხადება შემაძრწუნებელია, გვეუბნება, რომ დიახაც, შავი ფული უნდა შემოვიტანო და დიახაც, უნდა მოვძებნოთ გზები, ისე დავაფინანსოთ არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომ კონტროლი არ იყოს. ეს არის პრობლემა, მაგრამ, რასაკვირველია, ამ პრობლემას გავუმკლავდებით იმ სისტემის და კანონების მეშვეობით, რომელიც განვითარებულ დემოკრატიებში აბსოლუტურად ჩვეულებრივი სტანდარტია. ასე რომ, ნურავინ ეცდება, რომ შემოიტანოს თანხა და ჩადოს იმ ექსტრემიზმის განვითარებაში, რომელიც, სამწუხაროდ, ვიხილეთ თბილისის ქუჩებში და არც ახლა არის გამორიცხული, რომ სწორედ ამ მიზნით ხდებოდეს ამ თანხების კოორდინაცია. USAID-მა რაც შეაჩერა ამ ნგრევის სცენარის დაფინანსება, ეს თავის თავზე აიღო ევროკავშირმა, როდესაც უკრაინაში ასეთი მდგომარეობაა შექმნილი", -  განაცხადა გიორგი ვოლსკიმ.

First Vice Speaker of the Georgian Parliament Giorgi Volski on Saturday said the public must be fully informed about what funds enter the country and how they are spent, warning that otherwise such money constitutes “black money”.
Volski made the remarks while commenting on the European Commission’s decision to allocate €8 billion for non-governmental organisations. He stressed that the Government does not oppose funding for its programmes and, on the contrary, welcomes all forms of assistance, including support provided through NGO programmes.
He noted around 600 or more NGOs have registered under the transparency law, and all organisations are required to submit financial reports to both the state and the public, including those that have moved their registration and accounts abroad.
Commenting on criticism from Marta Kos, EU Commissioner for Enlargement, and what he described as “other individuals who are hostile toward Georgia,” Volski said that despite such criticism, the state will continue to counter attempts to bring in unaccounted funds using laws and systems that are standard practice in developed democracies.
“We stand firmly on this principle and will not retreat from it, regardless of criticism from Marta Kos or others,” Volski said. “There is a system and there is a law, and we must abide by it, just as in any EU country.”
Volski described Kos’s statements as alarming, claiming they imply that black money should be brought in and that ways should be found to finance NGOs without oversight. He said this represents a serious problem, but one the state will address through existing legal mechanisms.
He also warned against attempts to use such funds to support extremist activities, referring to incidents previously seen on the streets of Tbilisi. Volski added that while USAID had suspended funding for what he called a “destructive scenario,” the European Union had taken over this role, despite the ongoing situation in Ukraine.