გივი მიქანაძე ლანჯოუს უნივერსიტეტისა და კონფუცის ინსტიტუტის დელეგაციას შეხვდა
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ ლანჯოუს უნივერსიტეტისა და კონფუცის ინსტიტუტის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, მხარეებმა არსებული თანამშრომლობის გაღრმავებისა და ერთობლივი ინიციატივების განხორციელების პერსპექტივებზე იმსჯელეს.
გივი მიქანაძის თქმით, საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო და კვლევით დაწესებულებებსა და ლანჯოუს უნივერსიტეტს შორის პარტნიორობის გაფართოება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია როგორც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების კუთხით, ასევე სტუდენტებისთვის აკადემიური გაცვლითი პროგრამების უზრუნველყოფის მიმართულებით.
შეხვედრის ფარგლებში ყურადღება გამახვილდა ჩინური ენის, როგორც მეორე უცხოური ენის სწავლების განვითარებაზე. აღინიშნა, რომ 2025-2026 სასწავლო წლიდან ჩინური ენა, როგორც მეორე უცხოური ენა, ოფიციალურად დაინერგა თბილისის 9 საჯარო სკოლაში.
შეხვედრის დასასრულს მხარეები, სამომავლო პარტნიორობის გაფართოების მიზნით, ერთობლივი პროექტების განხორციელებაზე შეთანხმდნენ.

The sides agreed to implement joint projects aimed at further expanding their future partnership
Georgia’s Education, Science and Youth Minister Givi Mikanadze held a working meeting with representatives of Lanzhou University and the Confucius Institute to discuss deepening existing cooperation and implementing joint initiatives.
Mikanadze said expanding partnerships between Georgian higher education and research institutions and Lanzhou University is particularly important for teachers’ professional development and providing students with academic exchange opportunities.
The meeting also focused on expanding the teaching of Chinese as a second foreign language. According to the ministry, Chinese was officially introduced as a second foreign language at nine public schools in Tbilisi from the 2025-2026 academic year.