ჰანს კლუგე - ამ ღრმა დანაკარგს იზიარებს არა მხოლოდ საქართველო, არამედ მთელი ქრისტიანული სამყარო
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით, ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის რეგიონული დირექტორის ჰანს კლუგეს სამძიმრის წერილი მიიღო.
როგორც წერილშია აღნიშნული, ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცია სოლიდარობას უცხადებს ქართველ ხალხს და საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას.
"ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის სახელით, მსურს გამოვხატო ღრმა მწუხარება სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მისი უწმინდესობის ილია II-ის გარდაცვალების გამო.
2020 წლის დეკემბერში წილად მხვდა მის უწმინდესობასთან შეხვედრის  განსაკუთრებული პატივი, რამაც ჩემზე დაუვიწყარი შთაბეჭდილება მოახდინა.  ჩემზე ღრმად იმოქმედა მისმა თავმდაბლობამ და გულწრფელმა მზრუნველობამ - რაც მისი სულიერი ლიდერობისა და ადამიანურობის სიძლიერეზე მეტყველებს.
განსაკუთრებული მადლიერებით ვიხსენებ მის მხარდაჭერასა და რჩევებს COVID-19 პანდემიის რთულ პერიოდში. ჩვენს საქმიანობაზე ასევე მნიშვნელოვანი კვალი დატოვა მისი უწმინდესობის ხედვამ და ინიციატივებმა. შთაგონების წყაროდ იქცა მისი წინადადება, შეგვესწავლა მუსიკის დადებითი გავლენა ადამიანის ჯანმრთელობაზე. ამ ხედვაზე დაყრდნობით, ჯანმოს ევროპის რეგიონულმა ოფისმა მნიშვნელოვნად გააძლიერა ძალისხმევა ხელოვნებისა და ჯანდაცვის მიმართულებით.
ამ ღრმა დანაკარგს იზიარებს არა მხოლოდ საქართველო, არამედ მთელი ქრისტიანული სამყარო და ყველა, ვის ცხოვრებასაც კვალი დაატყო მისმა სიბრძნემ და თანაგრძნობამ.
გლოვის წუთებში, ჩვენ სოლიდარობას ვუცხადებთ ქართველ ხალხს და საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას“, - აღნიშნულია სამძიმრის წერილში.

WHO Regional Director expresses condolences on death of Georgian Patriarch
Hans Kluge, Regional Director for Europe at the World Health Organisation, has expressed his condolences on the death of Georgian Patriarch Ilia II in a letter sent to the country’s Prime Minister, Irakli Kobakhidze.
In his message, Kluge conveyed the Organization’s solidarity with the Georgian people and the Georgian Orthodox Church, expressing “deep sorrow” over the Patriarch’s death.
He recalled meeting Ilia II in December 2020, describing it as “a special honour” and noting the Patriarch’s humility and genuine care, which reflected both his spiritual leadership and humanity. Kluge highlighted Ilia II’s guidance during the challenges of the COVID-19 pandemic and the lasting influence of his initiatives, particularly his encouragement to explore the positive effects of music on human health - a vision that inspired the WHO Europe office to strengthen its arts and health efforts.
“This profound loss is shared not only by Georgia but by the entire Christian world and all whose lives were touched by his wisdom and compassion,” the letter stated.
Kluge concluded by offering solidarity to the Georgian people and the Georgian Orthodox Church during this period of mourning.