ირაკლი ქადაგიშვილი - თუ თქვენ ხართ საქართველოს პატრიოტი პოლიტიკოსები, პირველ რიგში უნდა გესმოდეთ, რა არის ჩვენი ქვეყნის ეროვნული ინტერესი
მინდა ჩვენი კოლეგების გამონათქვამს გამოვეხმაურო. მით უმეტეს 31 მარტია , საქართველოს დამოუკიდებლობის რეფერენდუმის დღე - ჩვენმა ოპოზიციურმა კოლეგამ საუბარი დაიწყო, თუ როგორ გვაფასებენ უცხოელები და "მოსკოვის მექანიზმით" მოგვილოცა რეფერენდუმის დღე. გეტყვით, რომ ბევრ მექანიზმს მოიგონებენ იმისთვის, რომ ჩვენი სუვერენიტეტი და დამოუკიდებლობა საკუთარ კონტროლქვეშ აიყვანონ, - განაცხადა რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქადაგიშვილმა.
მისი თქმით, მთავარი პრობლემა ის არის, რომ სამწუხაროდ გარკვეულმა ძალებმა, ევროკავშირში იქნება თუ სხვაგან, სწორედ საქართველოს დემოკრატიულ განვითარებას შეუქმნეს ყველაზე დიდი პრობლემა, როდესაც 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნები დიდი ჭმუნვით მიიღეს და მათივე სადამკვირვებლო მისიის დასკვნები გვერდზე გადადეს.
"თუ თქვენ ხართ საქართველოს პატრიოტი პოლიტიკოსები, პირველ რიგში უნდა გესმოდეთ, რა არის ჩვენი ქვეყნის ეროვნული ინტერესი და მერე უნდა მისდევდეთ "მოსკოვის მექანიზმს“ და სხვათა პროპაგანდას - ბელარუსი ხართ, რუსეთი ხართ და ასე შემდეგ. სირცხვილია, რომ ამ შიშველ პროპაგანდას იმეორებთ საქართველოს წინააღმდეგ“, - განაცხადა ირაკლი ქადაგიშვილმა.
მისივე თქმით, საქართველოში პოპულიზმის ნაკლებობა არასდროს არსებობდა, მაგრამ ოპოზიციამ ერთი რამ უნდა გაითვალისწინოს - როდესაც საუბრობს ტარიფების გაძვირებაზე, ადამიანების შიმშილსა და პენსიების გაზრდაზე, რომ არ იყოს ეკონომიკური ზრდა და მართვადი ინფლაციური პროცესები, მაშინ ქვეყანაში მართლაც ფასების კატასტროფული ზრდა იქნებოდა და ცხოვრების დონის გაუარესება.
"ამიტომ, მორიგ პოპულისტურ ამოფრქვევამდე, კარგად გაიაზრეთ, რომ ამ პოპულიზმით ვერც ერთმა პოლიტიკურმა ძალამ ფონს გასვლა ვერ მოახერხა და ვერც თქვენ მოახერხებთ ამას. ტარიფი იმისთვის კი არ იზრდება, რომ ვინმეს უხარია მისი გაზრდა, არამედ ეს აუცილებლობიდან გამომდინარეობს და თუ ამას არ გააკეთებ, მაშინ საერთოდ ელექტროენერგიის მიწოდების და განაწილების პრობლემა შეგვექნება. ეს ყველაფერი კარგად არის ახსნილი. შიშველი პოპულიზმით ამას ვერ გადაფარავთ“, - განაცხადა ირაკლი ქადაგიშვილმა.

Kadagishvili also criticised opposition statements on rising tariffs and economic conditions, accusing them of populism
Irakli Kadagishvili, chair of parliament’s regional policy and self-government committee, has criticised opposition figures for what he described as reliance on foreign narratives and “propaganda” against Georgia.
Speaking during a parliamentary session on Tuesday, the anniversary of Georgia’s independence referendum, Kadagishvili accused opposition politicians of focusing on how the country was perceived abroad, including references to the “Moscow Mechanism”. He argued that various international tools were used to place Georgia’s sovereignty under external control.
He also said that certain actors, including within the European Union, had undermined Georgia’s democratic development by questioning the outcome of the 2024 parliamentary elections despite, as he put it, the conclusions of their own observation missions.
“If you are patriotic politicians, you must first understand the national interest of Georgia before following external mechanisms and narratives portraying the country as Belarus or Russia,” Kadagishvili said, calling such rhetoric “shameful”.
Kadagishvili also criticised opposition statements on rising tariffs and economic conditions, accusing them of populism. He argued that without economic growth and controlled inflation, the country would face significantly higher prices and a decline in living standards.
“Tariffs are not increased out of desire, but necessity. Without such measures, there would be risks to electricity supply and distribution. Populism cannot conceal these realities,” he added.