ირაკლი კირცხალია – მნიშვნელოვანია, მისაღები გრანტის თაობაზე მთავრობის თანხმობის წესის დამკვიდრება, რათა გარე ძალებმა ვერ შეძლონ, დააფინანსონ ძალადობრივი აქციები
ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ ირაკლი კირცხალიამ პარლამენტში გამართულ ბრიფინგზე „გრანტების შესახებ“ კანონში ცვლილებებთან დაკავშირებით ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ცვლილებები მნიშვნელოვანია, რადგან გარე ძალებმა ვერ შეძლონ, დააფინანსონ ძალადობრივი აქციები თუ სხვა დესტრუქციული ქმედებები.
“საქართველოს კანონმდებლობა გრანტის გამცემ სუბიექტთა ფართო წრეს ითვალისწინებს, მათ შორის, უცხო ქვეყნის ხელისუფლებასა და მის წარმომადგენლობებს, აგრეთვე საერთაშორისო საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს. ამასთანავე, ვინაიდან გრანტი, თავისი ბუნებით, გრანტის მიმღებისთვის განსაზღვრული მიზნით უსასყიდლოდ გადაცემული სახსრებია, სახელმწიფოს სუვერენიტეტისა და უსაფრთხოების კიდევ უფრო განმტკიცების მიზნით მნიშვნელოვანია, მისაღები გრანტის თაობაზე საქართველოს მთავრობის ან მის მიერ განსაზღვრული უფლებამოსილი პირის ან ორგანოს თანხმობის წესის დამკვიდრება, რათა გარე ძალებმა ვერ შეძლონ ჩვენს ქვეყანაში დააფინანსონ მოლოტოვის კოქტეილების სროლის რომანტიზების კამპანიები, ძალადობრივი აქციები თუ სხვა დესტრუქციული ქმედებები, რაც მრავლად იხილა საზოგადოებამ, განსაკუთრებით 2022 წლის შემდეგ და არა მხოლოდ, რომელთა მიზანი ქართული სახელმწიფოებრიობის ჩამოშლა და ხელისუფლების სათავეში “დიფ სთეითის“ აგენტურის მობრუნებაა.
წარმოდგენილი ცვლილებით: უცხოური წყაროსგან მისაღები გრანტთან დაკავშირებით სავალდებულო გახდება საქართველოს მთავრობის ან მის მიერ განსაზღვრული უფლებამოსილი პირის ან ორგანოს თანხმობა. გრანტის მიღების მონიტორინგს უზრუნველყოფს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – ანტიკორუფციული ბიურო. კანონპროექტით გათვალისწინებულია პასუხისმგებლობა შესაბამისი თანხმობის გარეშე გრანტის მიღებასთან დაკავშირებით, კერძოდ: თუ პირი შესაბამისი თანხმობის გარეშე მიიღებს გრანტს, ის დაჯარიმდება მიღებული გრანტის ორმაგი ოდენობით“, – განაცხადა კირცხალიამ.
მისივე თქმით, „იმისათვის, რომ ცალკეულმა სუბიექტურად დაინტერესებულმა თუ აგენტურულმა ჯგუფებმა მიზანმიმართულად არ გაავრცელონ ცრუ ინფორმაცია, საზოგადოებისთვის ხაზგასმით განვმარტავთ, რომ მთავრობის თანხმობას არ დაექვემდებარება: საქართველოს საზღვრებს გარეთ საშუალო და უმაღლესი განათლების მიღებისთვის და სამეცნიერო მუშაობისთვის გაცემული ინდივიდუალური სტიპენდიები და გრანტები; საერთაშორისო სპორტული ასოციაციის, ფედერაციის და კომიტეტის მიერ გრანტის გაცემა; საქართველოში მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ გრანტის მიღება“.
“გარდა ამისა, მოქმედი კანონმდებლობა მართალია კრძალავს პოლიტიკური პარტიის მიერ შემოწირულების მიღებას იურიდიული პირისგან, თუმცა, საკანონმდებლო მოწესრიგება ტოვებს სივრცეს, რომ საქართველოში ან საქართველოს ფარგლებს გარეთ რეგისტრირებულმა იურიდიულმა პირმა ჩვენი ქვეყნის შიდა პოლიტიკაში ჩარევა და რადიკალური ოპოზიციის ჩვენი ქვეყნის საწინააღმდეგო საქმეში მხარდაჭერა და დაფინანსება შენიღბოს ლექციის, სემინარის ან სხვა, მსგავსი საჯარო ღონისძიების უსასყიდლოდ მოწყობის გზით, რისი ნათელი მაგალითიც საზოგადოებამ არაერთხელ იხილა თუნდაც 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინა პერიოდში“, – განაცხადა ირაკლი კირცხალიამ.

Irakli Kirtskhalia, First Deputy Chair of the ruling Georgian Dream parliamentary faction, defended proposed amendments to Georgia’s Law on Grants during a briefing in parliament, emphasizing that the changes are essential to prevent foreign powers from funding violent protests or other destabilizing actions in the country.
According to Kirtskhalia, the proposed legislation would establish a mandatory government approval mechanism for receiving grants from foreign sources. The aim, he said, is to safeguard Georgia’s sovereignty and national security by preventing the misuse of grant funding for political interference or unrest.
“Georgia’s current legislation allows a wide range of entities to issue grants, including foreign governments, international organizations, and their representatives. Given that grants are by nature financial resources provided free of charge for a specific purpose, it is vital to introduce a system where receiving such grants requires the prior approval of the Georgian government or an authorized agency,” Kirtzkhalia stated.
He further warned that foreign actors have previously used funding to promote radicalism and incite violence. “We have seen campaigns that romanticize the use of Molotov cocktails, finance violent protests, and carry out destructive actions aimed at undermining Georgian statehood and bringing so-called ‘deep state’ agents to power,” he said, referencing events since 2022.
Under the proposed changes, receiving an unapproved grant would result in a fine amounting to twice the value of the grant. Oversight of grant funding would be carried out by Georgia’s Anti-Corruption Bureau.
Kirtskhalia also sought to dispel what he called “deliberate misinformation” by clarifying that the law would not apply to individual scholarships or research grants for education abroad, grants from international sports federations or committees, or grants received by international organizations operating legally in Georgia.
He added that while current legislation prohibits political parties from receiving donations from legal entities, it still leaves room for loopholes. “Organizations registered inside or outside Georgia can interfere in domestic politics under the guise of offering free public lectures, seminars, or similar events—practices that have been exploited, especially during the run-up to the 2024 parliamentary elections,” he noted.