ირაკლი კობახიძე - ჩვენთვის ფასი აქვს მხოლოდ ისეთ შეფასებებს, რომლებიც ობიექტურ სინამდვილეს ეფუძნება
ჩვენთვის ფასი აქვს მხოლოდ ისეთ შეფასებებს, რომლებიც ობიექტურ სინამდვილეს ეფუძნება, ევროკავშირის ანგარიში კონკრეტულ პოლიტიკურ ინტერესებს ეფუძნება, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ დღევანდელ ბრიფინგზე განაცხადა.
"შეგახსენებთ, როგორი იყო 2025 წელი, მათ შორის, როცა რეპრესიებზე საუბრობენ. ერთადერთი ქვეყანა გახდა მსოფლიოში საქართველო, სადაც 2025 წლის განმავლობაში, პირველი იანვრიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით, ერთი წელი გადაკეტილი იყო დედაქალაქის ცენტრალური გამზირი. მერე როცა კანონი მივიღეთ ამის წინააღმდეგ, ამას დაარქვეს დრაკონული კანონი შეკრების თავისუფლების წინააღმდეგ. დამისახელეთ, მათ შორის ევროკავშირის ერთი წევრი ქვეყანა, სადაც ერთი წლის და მეტი ხნის განმავლობაში 150, 100 და ხან 50 კაცს გადაკეტილი ჰქონდა დედაქალაქის ცენტრალური გამზირი და მერე ვილაპარაკოთ ამ დასკვნის ობიექტურობაზე. კონკრეტულ პოლიტიკურ ინტერესებს ეფუძნება ეს დასკვნა, ინტერესი იყო ის, რომ უცხოურ აგენტურას, მიუხედავად მცირე რიცხოვნობისა, უნდა შეეცვალა ხელისუფლება, ამას ვერ მიაღწიეს, რადგან ჩვენ მივიღეთ კანონები, რომლებიც ამას უპირისპირდებოდა და მერე ამას უწოდეს დრაკონული კანონები. ჩვენ მივიღეთ გამჭვირვალობის კანონი, რომელსაც რუსული კანონი უწოდეს და რომელიც უცხოურ აგენტურას უპირისპირდებოდა. ეს არ მოსწონს იმ ბიუროკრატიას, რომელიც მოქმედებს ე.წ. დიფ სთეითის, გლობალური ომის პარტიის ინტერესების შესაბამისად. ეს არის რეალურად მიზეზი, თუ რატომ გამოხატავენ კონკრეტული ბიუროკრატები გულისტკივილს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით“, - განაცხადა კობახიძემ.

Kobakhidze criticised the report's references to repression and challenged the EU to identify a member state where protesters had blocked a capital's main avenue for a year
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has rejected a European Union report on Georgia as politically motivated, saying his government gives weight only to assessments based on what he described as objective reality.
Speaking at a briefing on Wednesday, Kobakhidze criticised the report's references to repression and challenged the EU to identify a member state where protesters had blocked a capital's main avenue for a year.
"Tell me one EU member state where 150, 100 or sometimes 50 people blocked the capital's main avenue for a year or more, and then we can discuss the objectivity of this assessment," Kobakhidze said.
He defended legislation adopted by the Georgian government to restrict such protests, saying it had been labelled a "draconian law" against freedom of assembly.
Kobakhidze also defended Georgia's transparency legislation, which critics have described as a "Russian law", saying it was intended to counter foreign influence.
He further claimed the EU report reflected political interests because foreign-backed groups had sought to change Georgia's government but had failed to do so after the authorities adopted legislation opposing their activities.
He accused “EU bureaucrats aligned with the deep state" and "global war party" of criticising developments in Georgia because the government's policies did not serve their interests.