ირაკლი კობახიძე - დემარკაცია-დელიმიტაციის კუთხით, მათ შორის, გარეჯის მონაკვეთთან დაკავშირებით, არც წერილობითი, არც ზეპირი შეთანხმება არ ყოფილა
407
დემარკაცია-დელიმიტაციის კუთხით, მათ შორის, გარეჯის მონაკვეთთან დაკავშირებით, არავითარი - არც წერილობითი, არც ზეპირი შეთანხმება არ ყოფილა და საერთოდ არ ყოფილა ამასთან დაკავშირებით რაიმე ხელშესახები პროგრესი, აქედან გამომდინარე, არის მარტივი, ტყუილი სპეკულაციები, რაც მარტივად გამომჟღავნდა, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს ბათუმში განუცხადა.
მისივე თქმით, საქართველოს ხელისუფლების მიზანია, რომ დაიძრას აღნიშნული პროცესი და მიღწეულ იქნეს პროგრესი ეროვნული ინტერესების გათვალისწინებით, თუმცა გასული წლების განმავლობაში არავითარი ცვლილება არ განხორციელებულა და, შესაბამისად, არავითარი შეთანხმება არ ყოფილა დემარკაცია - დელიმიტაციის კუთხით.
"ეს იყო მარტივი ტყუილი და სპეკულაცია. განსაკუთრებული კომენტარების გაკეთება არც ღირს ამ თემასთან დაკავშირებით. მე, ზოგადად, შემიძლია გითხრათ, რომ არავითარი ცვლილება ამ წლების განმავლობაში საზღვრების დემარკაცია-დელიმიტაციის კუთხით არ განხორციელებულა. არავითარი ცვლილება არ განხორციელებულა არც ერთ ქვეყანასთან მიმართებით. რა თქმა უნდა, ჩვენი მიზანია, რომ დავძრათ ეს პროცესი, მივაღწიოთ პროგრესს და პროგრესი უნდა იყოს, რა თქმა უნდა, მიღწეული ჩვენი ეროვნული ინტერესების გათვალისწინებით, თუმცა ხაზს გავუსვამ იმას, რომ არავითარი ცვლილება არ განხორციელებულა. შესაბამისად, არავითარ შეთანხმებას არ მოწერია ხელი ამ გასული წლების განმავლობაში დემარკაცია - დელიმიტაციის კუთხით. დანარჩენი ყველაფერი არის მარტივი ტყუილი და სპეკულაცია, რაც ძალიან მარტივად გამომჟღავნდა.
რაც შეეხება ზოგადად დემარკაცია-დელიმიტაციას, მათ შორის, გარეჯის მონაკვეთს, არავითარი არც წერილობითი, არც ზეპირი შეთანხმება არ ყოფილა და საერთოდ არ ყოფილა ამასთან დაკავშირებით რაიმე ხელშესახები პროგრესი. აქედან გამომდინარე კიდევ ერთხელ ვიტყვი, რომ არის მარტივი, ტყუილი სპეკულაციები, რაც მარტივად გამომჟღავნდა“,- განაცხადა კობახიძემ.

No written or verbal agreement has been reached on the delimitation and demarcation of Georgia’s borders, including the David Gareji section, Prime Minister Irakli Kobakhidze said.
Speaking to journalists in Batumi on Monday, Kobakhidze described claims that an agreement had been reached as “simple lies and speculation,” saying no tangible progress had been made on the issue.
“This was a simple lie and speculation. There is no need for any particular comment on this issue. In general, I can tell you that no changes have been made over these years in terms of the delimitation and demarcation of borders. No changes have been made with regard to any country,” Kobakhidze said.
He added the Georgian government’s goal was to restart the process and achieve progress while taking the country’s national interests into account.
“Of course, our goal is to move this process forward, achieve progress, and this progress must, naturally, be achieved taking our national interests into consideration. However, I want to emphasize that no changes have been made. Accordingly, no agreement has been signed over these past years in terms of delimitation and demarcation. Everything else is simply lies and speculation, which has been very easily exposed,” he said.
Addressing the David Gareji section specifically, Kobakhidze reiterated that there had been neither a written nor a verbal agreement (with Azerbaijan), nor any tangible progress concerning the issue.
“Regarding delimitation and demarcation in general, including the David Gareji section, there has been no written or verbal agreement and there has been no tangible progress whatsoever on this matter. Therefore, once again, I will say that these are simply false claims and speculation, which have been easily exposed,” the prime minister said.