საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, ანტალიის დიპლომატიის ფორუმის ფარგლებში, ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს ალენ ბერსეს შეხვდა.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საქართველოსა და ევროპის საბჭოს შორის არსებულ თანამშრომლობას.
“მხარეებმა განიხილეს ქვეყნის ევროპული ინტეგრაციის გზაზე არსებული გამოწვევები და საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები. პრემიერ-მინისტრმა ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ბოლო პერიოდში განვითარებული მოვლენების შესახებ”, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze held a meeting with Secretary General of the Council of Europe Alain Berset on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
According to the Government Administration, the meeting focused on the ongoing cooperation between Georgia and the Council of Europe.
The two sides discussed the challenges facing Georgia on its path toward European integration, as well as the current political developments in the country. Prime Minister Kobakhidze provided Secretary General Berset with detailed information about recent events in Georgia, the statement said.